Connect with us

Marknadsnyheter

Lekfull normkritik och nyfiket utforskande på Möbelmässan

Published

on

on, jan 31, 2018 10:08 CET

Lekfullt ifrågasättande av normer och nyfiket utforskande av stadsmiljön präglar HDK – Högskolan för design och konsthantverks två montrar på Möbelmässan i Stockholm, som pågår 6–10 februari.

I utställningen Playing by the rules? utmanas betraktaren att tänka om och att tänka större. Givna regler och normer ställs på ända genom studenternas lekfulla ifrågasättande. Och större frågor väcks. Som i Sofia Florells balanserande bord Dine Toget(t)her(e) – Dine together, to get there som kräver samarbete och tålamod för att bordet ska hamna i balans och ge lika utrymme till båda sidor.  

I Head Space har Elin Werner skapat en kudde som även kan användas som skydd mot omvärldens stress och krav.

– Jag ville skapa ett objekt som hjälper när allt bara är kaos, ett utrymme för att kommunicera känslor på ett ickeverbalt sätt, säger Elin Werner. Head Space hjälper att skapa lugn och trygghet i situationer då vi är fyllda av nervositet, oro och stress.

I utställningen HAMN har studenter i möbeldesign inriktning trä fokuserat på Frihamnen i Göteborg, ett område som är under stark utveckling. Med utgångspunkt i platsens historia och kulturarv utforskar studenterna vad det är som binder oss till en offentlig plats. Frihamnens dolda värden har lyfts fram och fått fysisk form i studenternas projekt.

I Souls of Frihamnen har Richard Collier inspirerats av hamnens industriella armaturer och skapat varelser som befolkar området.

­– Jag ville utforska en alternativ historieberättelse och valde att fokusera på olika uttryck som symboliserar ”familjen” och på så sätt spegla den grupp människor som snart kommer att befolka Frihamnen, säger Richard Collier, student i möbeldesign inriktning trä.

Playing By the Rules är en samlingsutställning med studenter i design och smyckekonst på HDK. Utställningen visas i monter C20:27, med officiell invigning 6 februari kl. 15-16.

HAMN är en utställning med studenter i möbeldesign inriktning trä på HDK vid Steneby. HAMN visas i monter C19:47, med officiell invigning 6 februari kl. 14-15.

Kontakt

Elin Werner, student design: 0704-36 58 25, guswerela@student.gu.se
Jesper Norda, ansvarig lärare Playing By the Rules: 0767-611 922, jesper.norda@hdk.gu.se

Richard Collier, student möbeldesign inriktning trä: 0793-13 93 44, guscolri@student.gu.se

Rasmus Malbert, ansvarig lärare Hamn: 0709-20 50 58, rasmus.malbert@hdk.gu.se

För högupplösta pressbilder och mer information

Playing By the Rules: www.hdk.gu.se/playingbytherules

HAMN: www.hdk.gu.se/hamn

Mer om Stockholm Furniture Light Fair: stockholmfurniturelightfair.se

Carina Krantz
Kommunikatör
HDK – Högskolan för design och konsthantverk
e-post: carina.krantz@hdk.gu.se

telefon
: 031 786 6521, 0701-46 39 96

Följ oss på Twitter. Gilla oss på Facebook. Adda oss på Snapchat (Göteborgs universitet). Följ oss på Instagram.
Göteborgs universitet är ett av de stora i Europa med 37 800 studenter och 6 200 anställda. Verksamheten bedrivs av åtta fakulteter, till allra största del i centrala Göteborg. Utbildning och forskning har stor bredd och hög kvalitet – det vittnar sökandetryck och nobelpris om. www.gu.se.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys