Marknadsnyheter
Liberalerna kräver miljardsatsning på ESS i Lund


Liberalerna kräver att regeringen ska genomföra en satsning på närmare en miljard kronor på European Spallation Source (ESS) i Lund. Detta för att Sverige som värdland ska få maximal avkastning för forskningsanläggningen.
– Sverige har nu möjlighet att bli världsledande inom materialforskning. Det finns anledning att säkra den positionen genom ytterligare satsningar och nya grepp och investeringar i forskningsinfrastrukturen. Liberalerna driver i budgetförhandlingarna med regeringen på för en satsning på ESS som närmar sig miljardklassen kommande år, säger Nyamko Sabuni.
– För mig som kommunstyrelsens ordförande är det naturligtvis ett väldigt glädjande besked om vi kan få genomslag för denna viktiga satsning just här i Lund. För att maximera vinsterna med anläggningen måste vi också satsa. Det finns enorm potential i att satsa på ökad forskningsinfrastruktur, säger Philip Sandberg, kommunstyrelsens ordförande i Lund.
Om ESS:
ESS är en unik materialforskningsanläggning baserad på världens mest kraftfulla neutronkälla. Forskningsanläggningen som är under byggnation är ett av världens största forskningsinfrastrukturprojekt. Det var alliansregeringens satsningar på forskningsinfrastruktur som tog ESS till Sverige.
Kontakt:
Liberalernas Presstjänst
Telefon 070-8549020 (Ej sms) E-post press@liberalerna.se
Philip Sandberg (L) Kommunstyrelsens ordförande i Lund
Telefon 072-1940553 E-post philip.sandberg@lund.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke