Marknadsnyheter
Lightfry har erhållit Watermark-certifiering för den viktiga marknaden i Australien
Eatgood Sweden AB har slutgiltigt erhållit officiellt godkännande för Lightfry för den australiensiska marknaden i enlighet med standarden Watermark. Certifieringen innebär att SAFCO/Reward hospitality, som är Lightfrys distributör, får möjlighet att fullt ut bearbeta den australiensiska marknaden.
”I och med certifieringen slipper vi alla de begränsningar som tidigare hindrat oss från att adressera den intressanta australienska marknaden i sin helhet”, säger Henrik Önnermark, vd för EatGood Sweden AB.
Fram till nu har leveranser av Eatgoods Lightfry-utrustning inte kunnat ske till vanliga restauranger och storkök utan endast till en mycket begränsad kundkrets, däribland den australiensiska flottans landbaserade anläggningar vilka är de enda som haft möjlighet att installera utrustning utan Watermark-certifiering. Ansvariga för certifieringen i enlighet med Watermark-standarden är AGA, Australia Gas Association, och en erhållen certifiering innebär att en produkt och dess material möter de standarder som krävs för användning inom till exempel vanliga restauranger och storkök.
”Vi har arbetat med att erhålla den här certifieringen i nästan tre år så det känns förstås oerhört bra att äntligen kunna få lägga certifieringsarbetet bakom oss och få fokusera på försäljning i stället. Med certifieringen på plats bedömer vi att vi kommer att ha mycket bättre chanser att nå ut brett på marknaden och vi är övertygade om att de stora fördelar som vår airfry-teknologi erbjuder inom hälsa och hållbarhet kommer att tilltala ytterligare många potentiella kunder på den australiensiska marknaden”, säger Henrik Önnermark.
Eatgood Swedens Lightfry-utrustningar säljs på den australiensiska marknaden av SAFCO, en av Australiens ledande leverantörer av restaurangutrustning, och som nyligen blev uppköpta av Reward hospitality. Den australiensiska marknaden är stor i sig men erbjuder också en språngbräda för den intressanta Nya Zeeländska marknaden.
”Vår Lightfry-teknologi bygger på varmluft i stället för olja och ger en mer hälsosam mat samtidigt som den är betydligt mer säker för personalen som använder den. Samtidigt som våra enheter kan fritera, grilla, ångkoka och rosta med samma goda resultat kräver den mindre energi, mindre underhåll och mindre arbete med att ta hand om den använda fritösoljan vilket gör den mer attraktiv från ett hållbarhetsperspektiv”, säger Henrik Önnermark, vd för EatGood Sweden AB.
Denna information är sådan information som EatGood Sweden AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 28 juni 2024.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Henrik Önnermark, VD EatGood Sweden AB
Telefon: 0736-87 21 26
E-post: henrik@eatgood.se
Kort om EatGood
EatGood Sweden AB har utvecklat Lightfry-ugnen för att tillaga mat så som pommes frites utan frityrolja, vilket påverkar arbetsmiljön positivt för de som arbetar i restaurangköken men framförallt ger betydligt nyttigare mat för konsumenterna. Utöver att replikera fritering med olja så kan Lightfry ångkoka, grilla, rosta och torka råvaror som skapar oändliga möjligheter. EatGood står inför en kommande expansion av verksamheten med möjlighet till försäljning på en internationell marknad,inkluderandes marina installationer, till ett antal större kunder inom snabbmatsbranschen och restaurangbranschen samt andra matställen så som skolor, sjukhus, och personalmatsalar.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
