Marknadsnyheter
Linda Säresand utses till VD för nybildade Storytel Books AB


Linda Säresand, vice VD för Norstedts Förlagsgrupp, utses till VD för nybildade dotterbolaget Storytel Books AB (“Storytel Books”) när koncernmodern Storytel AB samlar sina helägda bokrelaterade verksamheter i ett bolag. Linda Säresand blir med detta även styrelseordförande i förlagen Norstedts Förlagsgrupp (SWE), Gummerus (FIN) och People’s (DEN).
Linda Säresand har lång erfarenhet från bokbranschen och kom till Norstedts Förlagsgrupp 2011, där hon haft ett flertal nyckelpositioner, varav senast vice VD.
Den 4 maj tillträder hon sin nya roll som VD för Storytel Books.
I Linda Säresands VD-uppdrag ingår bland annat att utveckla förlagens strategiska samarbete inom rättigheter, juridik, affärsutveckling och affärsstödjande system, samt att stödja Storytels globala expansion genom förlagsförvärv.
– Storytel Books skapar en enorm styrka och möjlighet för förlagen inom koncernen att ytterligare stärka samarbetet och utveckla vårt gemensamma författarerbjudande.
– Jag ser verkligen fram mot att bygga Storytel Books tillsammans med förlagens VD:ar. Vi har en stark ställning på en marknad i omställning, och tar en ännu tydligare position när vi samlar våra krafter. Ur ett förlagsperspektiv är det dessutom minst sagt spännande att vara en del av Storytels kraftfulla internationella expansion, säger Linda Säresand.
Rustan Panday, styrelseordförande i Storytel AB och Storytel Books:
– Norstedts Förlagsgrupp är ett av de ledande förlagen i Norden i den pågående transformationen av bokmarknaden. Lindas grundmurade erfarenhet av affärs- och avtalsområdena, och hennes framgångar med av att skapa en hållbar affär för upphovspersoner och förlag i en ny digital era, gör henne till det perfekta valet att leda Storytel Books i en värld där konsumenterna omfamnar alla bokformat och den ökade tillgängligheten.
FNCA Sweden AB är bolagets certified adviser. FNCA kan nås på info@fnca.se samt 08-528 00 399.
För mer information, vänligen kontakta:
Dan Panas, Head of Global Communications & PR, Storytel AB
Email: dan.panas@storytel.com
Tel: +46 70 186 52 90
Om Storytel
Storytel är en av världens största abonnerade streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker, och erbjuder lyssning och läsning av mer än 500 000 titlar i tjänsten globalt. Vår vision är att göra världen till en mer empatisk och kreativ plats, genom fantastiska berättelser som kan delas och uppskattas av vem som helst, var som helst och när som helst. Storytels streamingverksamhet verkar under varumärkena Storytel och Mofibo. Storytels förlagsverksamhet består av ljudboksförlaget StorySide, samt välkända nordiska förlag som Norstedts Förlagsgrupp, People´s och Gummerus. Storytel finns idag på över 20 marknader och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke