Marknadsnyheter
Lindab förvärvar brittiskt ventilationsbolag specialiserat på avancerade brandsäkerhetssystem
Lindab kompletterar sin verksamhet i Storbritannien med förvärvet av DiSYS Technologies Ltd. Med förvärvet får Lindab tillgång till avancerad teknik för brandskydd i ventilationssystem.
DiSYS Technologies har utvecklat produkter för att i realtid styra brand- och rökgasspjäll i ventilationssystem. Enheter kan läggas till och tas bort ur respektive brandzon, vilket ger kunden möjlighet att på ett flexibelt sätt förändra sitt system över tid. DiSYS Technologies erbjuder även underhåll av brandsäkerhetsprodukter i ventilationssystem och har ett flertal kundkontrakt i England och Irland. Med förvärvet kan Lindab skapa ett komplett erbjudande för brandsäkerhet med produkter, övervakning och systemunderhåll.
”Brandsäkerhet är ett område som växer i betydelse och vi är mycket glada över att välkomna DiSYS Technologies till Lindab”, säger Ola Ringdahl, VD och Koncernchef för Lindab. ”Med sin erfarenhet och kompetens inom brandsäkerhet kommer de att stärka oss på den brittiska marknaden. Lindabs produkter lämpar sig väl att integreras med DiSYS system och där har vi redan idag ett välfungerande samarbete. Vi är också mycket glada över att Phil Watts, Teknisk chef och en av grundarna av DiSYS, kommer fortsätta att driva verksamheten som del av Lindab.”
”Vi ser fram emot att vara del av Lindab, som delar vår övertygelse om att detta är ett produktområde att satsa på. Med Lindabs brandsäkerhetsprodukter och vår styrning kommer vi att kunna skapa ett ännu starkare erbjudande till våra kunder. Vi kan dra nytta av Lindabs kundrelationer samtidigt som vi bidrar med vår expertis.”, säger Phil Watts, Teknisk chef för DiSYS Technologies.
DiSYS Technologies är baserade i Llanelli i sydvästra Wales. Bolaget omsätter ca 18 MSEK årligen och har en rörelsemarginal som är högre än Lindabs rörelsemarginal. DiSYS Technologies har 10 medarbetare. Förvärvet finansieras genom egen kassa.
Läs mer om DiSYS Technologies på deras hemsida: https://www.disystechnologies.com/
Kontakt
Ola Ringdahl
VD och Koncernchef
E-post: ola.ringdahl@lindab.com
Telefon: +46 (0) 431 850 00
Catharina Paulcén
Head of Corporate Communications
E-post: catharina.paulcen@lindab.com
Mobil: +46 (0) 701 48 99 65
Kort om Lindab
Lindab är ett ledande ventilationsbolag i Europa. Lindab utvecklar, tillverkar, marknadsför och distribuerar produkter och systemlösningar för energieffektiv ventilation och ett hälsosamt inomhusklimat. Produkterna kännetecknas av hög kvalitet, montagevänlighet och miljötänkande.
Koncernen omsatte 9 648 MSEK år 2021 och är etablerad i 20 länder med cirka 4 900 medarbetare. Norden stod för 55 procent av försäljningen 2021, Västeuropa för 29 procent, Centraleuropa för 14 procent och Övriga marknader för 2 procent.
Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm, Large Cap, under kortnamnet LIAB.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
