Connect with us

Marknadsnyheter

Lindab omstrukturerar verksamheten i Östeuropa och fokuserar på ventilation

Published

on

Lindab renodlar verksamheten i Östeuropa för att fullt ut fokusera på lönsam tillväxt för ventilationsaffären i regionen. Affärsområde Profile Systems lämnar därmed Östeuropa. Verksamheten inom Ventilation Systems fortsätter som tidigare i Polen, Tjeckien, Ungern och Baltikum.

Lindab har tidigare aviserat en strategisk översyn av verksamheterna inom affärsområde Profile Systems i Östeuropa. Efter avslutad översyn har beslut fattats att avyttra profilverksamheterna i Slovakien, Rumänien och Ungern under 2025. Dessutom avvecklas profilverksamheten i Tjeckien vid årsskiftet 2024/2025, som tidigare kommunicerats, samt i Polen och Estland under första kvartalet 2025.

”Profilverksamheten i regionen har under ett antal år haft en otillfredsställande lönsamhet på grund av svag marknadsutveckling, volatila råmaterialpriser och hög kostnadsinflation”, säger Ola Ringdahl, vd och koncernchef för Lindab. ”Lindabs ventilationsaffär i Östeuropa har en stark bas och vi lägger nu extra fokus på lönsam tillväxt i en region med intressant potential.”

Den östeuropeiska profilverksamheten har idag 250 medarbetare. Försäljningen under de senaste fyra kvartalen var cirka 500 MSEK, vilket motsvarade 15 procent av försäljningen för affärsområde Profile Systems och 4 procent av koncernens totala försäljning. Lönsamheten under perioden var svagt negativ. Exklusive berörd verksamhet skulle rörelsemarginalen för affärsområde Profile Systems pro forma stärkts till 7,4 procent (6,3) och för koncernen till 8,7 procent (8,5) under perioden.

Från och med 2025 kommer affärsområde Profile Systems att lägga sitt strategiska fokus på hemmamarknaderna i Skandinavien, där marknadspositionen är stark och där det finns betydande synergier med ventilationsverksamheten.

Den beslutade omstruktureringen medför engångskostnader som belastar resultatet för det fjärde kvartalet 2024 med totalt cirka 400 MSEK, vilka i huvudsak inte är kassaflödespåverkande. Nedskrivning av goodwill uppgår till 250 MSEK och cirka 150 MSEK avser nedskrivningar samt avyttrings- och nedläggningsrelaterade kostnader.

Informationen är sådan som Lindab är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014) samt lag (2007:528) om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-12-11 19:11 CET.

Kontakt

Ola Ringdahl
VD och koncernchef
E-post: ola.ringdahl@lindab.com
Telefon: +46 (0) 431 850 00

Lars Ynner
CFO
E-post: lars.ynner@lindab.com
Telefon: +46 (0) 431 850 00

Fredrik Wahrolén
Head of Communications
E-post: fredrik.wahrolen@lindab.com
Mobil: +46 (0) 705 393 379

Kort om Lindab

Lindab är ett ledande ventilationsbolag i Europa. Lindab utvecklar, tillverkar, marknadsför och distribuerar produkter och systemlösningar för energieffektiv ventilation och ett hälsosamt inomhusklimat. Produkterna kännetecknas av hög kvalitet, montagevänlighet och miljötänkande.

Koncernen omsatte 13 114 MSEK år 2023 och är etablerad i 20 länder med cirka 5 000 medarbetare. Norden stod för 45 procent av försäljningen 2023, Västeuropa för 42 procent, Centraleuropa för 12 procent och Övriga marknader för 1 procent.

Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm, Large Cap, under kortnamnet LIAB.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys