Connect with us

Marknadsnyheter

Lindex strategiska tillväxtinvestering fortlöpte framgångsrikt – det nya omnilagret lanserades enligt plan

Published

on

Lindex Group Abp, Pressmeddelande 19.12.2024 kl. 10.00 EET

 

Under år 2022 beslutade Lindex Group Abp (tidigare Stockmann Oyj Abp) att investera i ett nytt, högautomatiserat omnilager i Alingsås, strax utanför Göteborg. Det moderna distributionscentret är Lindexdivisionens största investering någonsin och ett avgörande steg i att säkra implementeringen av dess strategiska långsiktiga tillväxtplaner.

 

Den framgångsrika och planenliga lanseringen av det nya omnilagret, ägde rum i slutet av november 2024, efter en omfattande testperiod. Modeföretaget genomför nu en noggrant planerad upptrappningsfas där verksamheten successivt flyttas över till det nya lagret, medan befintliga lager drivs parallellt. Övergångsfasen är beräknad att fortsätta under första halvåret 2025. Den nya anläggningen är planerad att tas i fullt bruk under år 2025 och kommer att ersätta de befintliga lagren i Partille och Borås.

 

”Jag är verkligen nöjd med utvecklingen av detta strategiska, fleråriga investeringsprojekt, utformat att driva Lindex tillväxt och stärka vår konkurrenskraft. Driftsättningen av den nya anläggningen markerar en viktig milstolpe på vår resa som ett globalt, varumärkesdrivet och hållbart modeföretag. Investeringen kommer stötta vårt strategiska mål mot fortsatt global, digital och hållbar tillväxt”, säger koncernens verkställande direktör Susanne Ehnbåge. ”Jag vill uttrycka mitt varmaste tack till projektteamet och Johan Engen, Chief Logistics Officer, för den här fantastiska prestationen”, tillägger Ehnbåge.

 

”Fördelarna med vårt toppmoderna distributionscenter är tydliga. Det nya omnilagret kommer att fyrdubbla Lindexdivisionens e-handelskapacitet och säkerställa en skalbar och hållbar logistiklösning för alla våra försäljningskanaler. Den nya anläggningen kommer hantera varuförsörjningen till Lindex alla butiker, den starkt växande e-handeln samt företagets tredjepartssamarbeten med globala modeplattformar. Denna modell med ett omnilager kommer att möjliggöra försäljnings- och lageroptimering, ytterligare förbättra driftseffektiviteten och generera betydande besparingar”, tillägger Ehnbåge.

 

Investeringen på 110 miljoner euro inkluderar mark, byggnad och automation. Lindexkoncernen uppskattar att den högautomatiserade anläggningen kommer att generera en årlig besparing om 10 miljoner euro från och med 2026 och framåt, tack vare förbättrade marginaler, högre lageromsättning och andra effektivitetsförbättringar.

 

Det klimatsmarta distributionscentret täcker en yta på cirka 40 000 kvadratmeter och använder solenergi genererat från egna solpaneler. I linje med Lindexdivisionens höga hållbarhetsambitioner, uppfyller anläggningen stränga miljökrav och har byggts enligt miljöcertifikatet BREEAM-SE med betyget ’Very Good’.

 

LINDEX GROUP Abp

 

Susanne Ehnbåge
verkställande direktör

 

Närmare information:
Marja-Leena Dahlskog, Head of Communications & IR, tel. +358 50 502 0060 eller investor.relations@stockmann.com

 

Distribution:
Centrala massmedia

Lindex Group Abp är en internationell flerkanalig detaljhandelskoncern som består av två divisioner: Lindex och Stockmann. Lindex är ett globalt modebolag vars syfte är att stärka och inspirera kvinnor överallt. Bolagets tre starka produktkategorier är dam- och barnkläder samt underkläder, där bolaget är marknadsledare i Norden. Stockmannvaruhusen är kända för sina högklassiga varumärkesurval i Finland och Baltikum. Bolagets syfte är att vara en marknadsplats för det goda livet. Lindexkoncernens omsättning uppgick år 2023 till 952 miljoner euro och bolaget hade ca 5 800 anställda. Koncernens rötter finns i Stockmannbolaget som grundades år 1862 och vars aktier är noterade på Nasdaq Helsinki Oy. www.lindex-group.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys