Marknadsnyheter
Linnéa Mattisson blir ny kanalchef på P4 Kristianstad

Linnéa Mattisson blir ny kanalchef på P4 Kristianstad. Hon är idag tf kanalchef och går in i rollen direkt. Linnéa Mattisson ersätter Petra Quiding som flyttat till annan tjänst inom Sveriges Radio.
– Det känns fantastiskt roligt att jag ska få gå in och leda den här kanalen som ligger mig så varmt om hjärtat och tillsammans med alla otroligt kompetenta medarbetare fortsätta att utveckla vår journalistik och vårt arbete för att ge skåningarna bästa möjliga radio, säger Linnéa Mattisson.
– Jag är stolt över att jobba på Sveriges Radio och på P4 Kristianstad, säger Linnéa Mattisson. Det kan låta högtravande, men jag tror verkligen att vi bidrar till att ge människor lite mer koll på sin omvärld och nya perspektiv, och att det vi gör är viktigt för demokratin.
Linnéa Mattisson började jobba på P4 Kristianstad 2004 och har genom åren bland annat varit reporter, producent och nu senast nyhetschef. Sedan januari har hon varit tf kanalchef.
– Jag är väldigt glad över den här rekryteringen. Med Linnéa får vi en klok och säker publicist som känner kanalen väl. Hon vet vad som behövs och krävs för att tillsammans med personalen se till att P4 Kristianstad fortsätter att utveckla sitt arbete med att ge lyssnarna viktiga och angelägna nyheter och vara ett omistligt sällskap som ger flera röster och perspektiv från hela bevakningsområdet, säger Anna Stenberg, områdeschef Syd.
Linnéa Mattisson efterträder Petra Quiding som nyligen flyttade till SR Malmö.
Pressbild: Linnéa Mattisson (Foto: Johan Pettersson/Sveriges Radio)
Presskontakt: Claes Bertilson, presschef, 070-327 7807 eller claes.bertilson@sverigesradio.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke