Connect with us

Marknadsnyheter

Lipum AB – delårsrapport för perioden januari – juni 2022

Published

on

Pressmeddelande: Umeå, 27 juli, 2022. Lipum AB publicerar härmed delårsrapporten för perioden januari till juni 2022. Nedan följer en kort sammanfattning. En fullständig rapport finns tillgänglig på bolagets hemsida.

Finansiell sammanfattning januari till juni 2022

  • Nettoomsättning: 0 KSEK (0)
  • Resultat efter finansiella poster: -15 167 KSEK (-17 458)
  • Likvida medel per 30 juni: 18 783 KSEK (68 730)

Väsentliga händelser under april till juni 2022

  • Toxikologi- och säkerhetsstudie av SOL-116 enligt GLP slutfördes framgångsrikt.
  • Forskningskonsortium där Lipum ingår fick anslag av KK-stiftelsen.
  • Presentation vid EULAR 2022 som är en europeisk kongress för reumatologi.

Väsentliga händelser efter periodens utgång

  • Med. Dr. och leg. läkare Helena Bergström rekryterades som medicinsk chef.

VD kommentar – ”Vind i seglen”

Nu i sommartid hoppas jag att du som läser detta även har möjlighet att njuta av sol och hav. Då kan det också vara trevligt att veta att Lipum har vind i seglen. Vi är väl riggade och med en erfaren besättning redo för den fortsatta färden.

Med målsättningen att starta klinisk prövning under hösten har vi under första halvåret fokuserat på nödvändiga förberedelser. Nyligen kunde vi också rapportera att Helena Bergström har rekryterats som medicinsk chef. Helena är legitimerad läkare samt disputerad inom medicinsk vetenskap och har stor erfarenhet av kliniska prövningar. Jag är förstås mycket nöjd med rekryteringen och samtidigt tacksam över att ha kvar professor Olle Hernell, styrelseledamot och en av företagets grundare, i en ny befattning som senior medicinsk rådgivare.

Ett mycket viktigt framsteg som vi kunde kommunicera under perioden var slutsatserna från det toxikologi- och säkerhetsprogram av SOL-116 som inleddes i december 2020. Det var främst resultaten från den avslutande 13 veckor långa GLP (Good Laboratory Practice) studien som var nya. Sammanfattningsvis bekräftades att SOL-116 är väl tolererat och inga biverkningar observerades vid dosnivåer som avsevärt överskred de som förväntas vara effektiva hos människa. Dessutom bekräftades den höga specificiteten för målmolekylen, vilket generellt är en fördel med antikroppsläkemedel.

Kommande klinisk prövning ska utföras i samarbete med QPS Netherlands och ett startavtal tecknades redan under första kvartalet. Sedan dess har slutliga avtal skrivits, analysmetoder förberetts och prövningsprotokollet utarbetats. Inför inlämning av vår kliniska prövningsansökan till de holländska myndigheterna har flertalet av Lipums medarbetare varit engagerade vid utarbetande av en Investigator’s Brochure (IB) och en Investigational Medicinal Product Dossier (IMPD). Denna nödvändiga dokumentation är i det närmaste klar och då även vår läkemedelsberedning av SOL-116 och placebo har producerats ska vi kunna fortsätta mot start av klinisk prövning enligt plan.

Även det prekliniska utvecklingsarbetet fortskrider och vi har pågående studier som ligger i linje med vårt övergripande mål att exploatera SOL-116 för behandling av fler sjukdomar än reumatoid artrit, samt att öka vår kunskap kring verkningsmekanismen. Därför valde vi redan år 2020 att ingå ett forskningssamarbete med Cardiovascular Research Centre (CVRC) vid Örebro universitet. Under perioden beviljades de ytterligare tio miljoner kronor från KK-stiftelsen till ett nytt konsortium där Lipum också är med. Projektet ”Drug Discovery targeting inflammation – novel therapeutic aspects on vascular inflammation, thrombosis and breast cancer” stämmer väl med våra intressen och jag ser mycket positivt på detta och andra liknande samarbeten. För att söka och stimulera till fler kontakter som kan öppna för olika typer av samverkan medverkade vi vid EULAR 2022. Det är en stor årlig europeisk kongress för reumatologi och vår forskningschef Susanne Lindquist presenterade arbetet ”A Novel Target for Treatment of Inflammatory Joint Diseases” som utfördes tillsammans med forskare vid Umeå universitet och SciLifeLab i Uppsala och Stockholm. Vi följer nu upp intresset från nya kontakter.

Upptäckten av proteinet BSSL som målmolekyl och utvecklingen av läkemedelskandidaten SOL-116 som produkt utgör en plattform som vi tror kan ge nya och bättre behandlingsmöjligheter av ett flertal kroniska inflammatoriska sjukdomar. Genom ett långsiktigt och systematiskt arbete är vi nu snart redo att inleda kliniska prövningar, men för att kunna följa vår plan krävs det ytterligare finansiering. I samband med vår notering i april förra året gjorde vi en emission av units som även inkluderade en teckningsoption. Meningen var att dessa optioner skulle ge ett kapitaltillskott i samband med lösen i augusti i år. Då detta inte har tett sig sannolikt har vi även fört andra diskussioner och bedömer att det finns goda förutsättningar att anskaffa nödvändigt kapital på annat sätt.

Lipums utveckling initierades med stöd av lovande prekliniska data och ett tydligt medicinskt behov. I detta skede har vi parerat och reducerat många risker som är förknippade med läkemedelsutveckling och jag ser därför mycket positivt på framtiden och möjligheterna att skapa värde för våra aktieägare.

Einar Pontén, VD

Länk till den fullständiga rapporten: Delårsrapport

VD Einar Pontén kommenterar rapporten i en direktsänd webcast den 27 juli kl 09:00, länk.

För ytterligare information vänligen kontakta:
Einar Pontén, CEO
E-post:    einar.ponten@lipum.se
Mobil:     +46 70 578 34 95
Web:       www.lipum.se

Om Lipum
Lipum AB (publ) är ett biofarmaceutiskt bolag specialiserat på upptäckt och utveckling av ny behandling för kroniska inflammatoriska sjukdomar. Läkemedelskandidaten SOL-116 är en humaniserad antikropp som ska ge säkrare och effektivare behandling genom att blockera en tidigare förbisedd målmolekyl (BSSL) i immunförsvaret. SOL-116 är i sen preklinisk fas med övertygande data för sällsynta sjukdomen barnreumatism och ledgångsreumatism. Lipum utvärderar även andra inflammatoriska sjukdomar med stort medicinskt behov. Lipum har sin verksamhet i Umeå som är ett av Sveriges framstående life science kluster. Bolagets upptäckt har fått internationell uppmärksamhet och ett stort Horizon 2020 bidrag från EU. Bolagets aktie (LIPUM) är föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market. Certified Adviser är G&W Fondkommission, e-post: ca@gwkapital.se, telefon: 08-503 000 50.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.