Marknadsnyheter
Listig mordgåta i ny historisk pusseldeckare

En mordgåta vecklar ut sig i 1600-talets Stockholm och flera kända historiska personer rör sig i mysteriets irrgångar. Boken Döden är yttersta målet utkommer på Hoi förlag den 21 september.
Året är 1667. I riksrådet Gyllensporres hushåll bubblar intrigerna, något som den nya sekreteraren Johan snart blir varse om. Efter ett mystiskt dödsfall misstänker Johan att det orsakats av förgiftning, och hans undersökning leder honom till lönngångar, krypterade brev och nya mord. Hur ska han kunna lösa gåtan?
– Min idé var väl att återgå till den klassiska deckaren, med en dos av gammaldags äventyr, och hur görs det enklare än att lämna samtiden? säger författaren Magnus Billing.
Gedigen historisk research
Boken är ett fiktivt verk men utgår till stor del från äkta historiska händelser och skeenden. Till grund ligger bland annat professor Birger Fahlborgs stora verk Sveriges yttre politik 1664–1668. Ytterligare någon hyllmeter av bakgrundsläsning finns med, till exempel om Lasse Lucidor, Stiernhielm, Descartes, Spinoza, alkemi, Stockholm på 1600-talet, tåget över Stora Bält etcetera.
– Det är lärorikt om 1600-talet men på ett underhållande vis, inte som någon föreläsning, säger Billing.
För intervju eller recensionsex mejla marknad@hoi.se
Mer om författaren
Magnus Billing föddes 1959 och bor på Södermalm i Stockholm. Han är jur. kand. och har efter en karriär i finansbranschen gått i pension och ger nu ut den bok som han skrivit på under flera år.
Kontakta ossmarknad@hoi.se
Hoi är ett modernt bokförlag som kombinerar styrkan hos ett traditionellt förlag med större frihet, mer delaktighet och bättre villkor för författaren. Vi letar ständigt efter manus med litterära och kommersiella kvaliteter. Välkommen till oss, som läsare eller författare.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke