Connect with us

Marknadsnyheter

Market Notice 135/21 – Information regarding the reclassification of shares in Everysport Media Group AB

Published

on

At the annual general meeting in Everysport Media Group AB on May 24, 2021, it was decided that the company’s A-shares would be reclassified as common shares. The common shares will be traded on Spotlight. As there are no B-shares the reclassification will not affect the number of shares traded which will remain as 5 450 339.  

The reclassification means that the common shares will be traded with a new ISIN code, share name, short name, FISN-code and CFI-code. The orderbook-ID will not change. Last day of trading before the reclassification is June 11, 2021. 

Last day of trading in the A-share: June 11, 2021. 

First day of trading in the common share after the reclassification: June 14, 2021. 

Record date of the reclassification: June 15, 2021. 

Information about the share: 

Previous share name: Everysport A 

New share name: Everysport 

Previous short name: EVERY A 

New short name: EVERY 

Previous ISIN-code: SE0013382439 

New ISIN-code: SE0016127831 

Orderbook-ID (unchanged): 410P 

Previous CFI: ESNUFR 

New CFI: ESVUFR 

Previous FISN: EVERYSPORT/SH A 

New FISN: EVERYSPORT/SH   

Number of shares (unchanged): 5 450 339 

Stockholm June 9, 2021 

Spotlight Stock Market 
08-51168000  
trading@spotlightstockmarket.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys