Marknadsnyheter
Max Matthiessen växer vidare sin affär i Danmark genom förvärvet av Deloitte Pension Management
Max Matthiessen fortsätter sin tillväxtresa med ytterligare ett förvärv i Danmark, Deloitte Pension Management, en av Danmarks ledande fristående pensionsförmedlare. Deloitte Pension Management (”DPM”) är en av Danmarks mer välkända, fristående Liv-förmedlare, som med sina ca 20 anställda förmedlar pension och livförsäkring till några av Danmarks största bolag.
Max Matthiessen ser DPM som ett mycket starkt tillskott till den danska L&P-affären och ser stora mervärden med förvärvet, inklusive möjliga synergier med övriga Max Matthiessen-bolag.
Verksamheten har fram till nu varit en del av Deloitte Danmark, men kommer genom förvärvet bli ett majoritetsägt dotterbolag inom Max Matthiessen. Bolaget kommer att samägas med nyckelanställda i bolaget
Danmark utgör en viktig marknad för Max Matthiessen för att kunna växa inom samtliga affärsområden. DPM, som kommer att byta namn då affären genomförs, kompletterar de befintliga danska teamen PensionsSelskabet (agent, Liv), Stockrate (Förmögenhetsförvaltning) och Trust Forsikringsagentur (agent, Sak).
”Vi ser mycket fram emot att få möjlighet att utveckla och stärka vår verksamhet tillsammans med Max Matthiessen både inom individuell pensionsrådgivning för den enskilde medarbetaren och sakförsäkring till våra kunder vilket för många har varit en önskan under lång tid. Vi ser fram emot att bli en del av Max Matthiessen och delta i bolagets starka tillväxtresa på den nordiska marknaden”, säger Søren Hartung, Partner på DPM.
”Vi ser fram emot att kunna koncentrera vårt unika koncept för pensionsförvaltning, och samtidigt få möjlighet att vidareutveckla detta tillsammans med en stark partner”, tillägger Søren Brinch, Partner på DPM.
”Vi är mycket glada och stolta över att välkomna DPM till Max Matthiessen. Ett starkt tillskott och ett ytterligare steg i vår resa mot att växa både i Sverige och i övriga Norden. Vi fortsätter att bygga ett attraktivt helhetserbjudande mot kund i Danmark och ser nu fram emot att göra det tillsammans med teamet på DPM”, säger Jacob Schlawitz, VD på Max Matthiessen.
Med förvärvet av DPM fortsätter Max Matthiessen att öka sin närvaro i Danmark inom samtliga sina affärsområden.
Idag har koncernen en handfull kontor på olika orter i landet och en verksamhet med ett 100-tal medarbetare. Redan idag är många av Danmarks största arbetsgivare kunder hos Max Matthiessen Danmark.
Vid frågor,
Kontakta Hanna Ericsson, presschef, 073 51 321 08
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke