Marknadsnyheter
MilDef renodlar sin verksamhet mot försvarssektorn
MilDef har beslutat att fullt ut fokusera sin verksamhet mot försvar- och säkerhetsdomänen. Motivet bakom den strategiska inriktningen är de starka marknadsförutsättningarna inom försvarssektorn, vilket i sin tur är ett resultat av de brant ökade försvarsanslagen. Konsekvensen av den beslutade inriktningen blir att MilDef har för avsikt att fullt integrera dotterbolaget Handhelds produkter för försvarsindustrin i MilDefs övriga verksamhet samt att upphöra med verksamheten i Handhelds övriga försäljningssegment.
– Vi väljer att kraftsamla istället för att kraftsplittra för att förstärka MilDefs långsiktiga konkurrenskraft, lönsamhet och kassaflöde. Efter förvärvet av roda computer GmbH står det klart att MilDef ska prioritera att vara en betydande aktör inom den uppbyggnad av försvarsförmåga som nu pågår i Europa och som kommer pågå i många år framåt. Som en effekt av ovan är det vår avsikt att fokusera Handhelds produktsortiment helt mot försvarsdomänen och därmed integrera de nu militariserade delarna av Handhelds produktportfölj i MilDefs verksamhet, säger Daniel Ljunggren, VD och koncernchef MilDef Group.
Som ett led i ambitionen att renodla MilDefs försvarserbjudande kommer verksamheterna i svenska Lidköping och tyska Freilassing att stängas. Delar av aktiviteterna kommer att flyttas till MilDefs övriga verksamhetslokaler.
Åtgärderna förväntas minska MilDefs årliga nettoomsättning med cirka SEK 70 miljoner samtidigt som årliga kostnadsbesparingar i koncernen beräknas uppgå till SEK 50 miljoner per år. Det operativa rörelseresultatet (EBIT) bedöms förbättras med cirka SEK 20 miljoner per år. Kostnadsbesparingarna infaller gradvis och förväntas börja bli synbara under andra kvartalet 2025.
Resultatet för det fjärde kvartalet 2024 kommer att belastas med kostnader för det beslutade omstruktureringsprogrammet och förväntas uppgå till totalt cirka SEK 310 miljoner, varav cirka SEK 285 miljoner är icke kassaflödespåverkande. I de icke-kassaflödespåverkande kostnaderna ingår nedskrivning av goodwill och övriga koncernövervärden som är direkt hänförbara till förvärvet av Handheld. Kostnaderna kommer att rapporteras som omstruktureringskostnader samt beaktas inom jämförelsestörande poster.
Den strategiska inriktningen berör cirka 20 medarbetare i koncernen. Förhandlingar med berörda fackföreningar kommer att inledas omgående.
Denna information är sådan som MilDef Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruks-förordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 16 december 2024 kl.08:45 CET.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Daniel Ljunggren, VD och koncernchef
Telefon: +46 70 668 00 15
E-post: daniel.ljunggren@mildef.com
Viveca Johnsson, CFO
Telefon: +46 70 462 75 05
E-post: viveca.johnsson@mildef.com
Olof Engvall, Head of IR & Communications
Telefon: +46 735 41 45 73
E-post: olof.engvall@mildef.com
MilDef – WE ARMOR IT.
MilDef är en global systemintegratör och fullspektrumleverantör av ruggad IT till försvar och säkerhet samt statliga och kritiska infrastruktursektorer. MilDef tillhandahåller hårdvara, mjukvara och tjänster som skyddar kritiska informationsflöden och system, där insatserna är som störst. MilDefs produkter säljs till mer än 200 kunder genom MilDefs bolag i Sverige, Norge, Finland, Danmark, Storbritannien, Tyskland, Schweiz, USA och Australien samt genom partnernätverk i mer än 40 länder. MilDef grundades 1997 och är noterat på Nasdaq Stockholm sedan 2021.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
