Connect with us

Marknadsnyheter

Munters tecknar avtal om att avyttra verksamheten ’Equipment’ inom affärsområdet FoodTech

Published

on

Munters har tecknat ett avtal om att avyttra verksamheten ’Equipment’ inom affärsområdet FoodTech till Grain & Protein Technologies (GPT) som ägs av American Industrial Partners (AIP), för MEUR 97,5 (ca BSEK 1,1) på kassa- och skuldfri basis.

Den aviserade avyttringen är i linje med Munters strategi att öka långsiktigt värdeskapande, med fokus på utvalda delar inom varje affärsområde. Inom affärsområdet FoodTech har Munters intensifierat sina satsningar på den digitala affären med mjukvara, kontrollenheter, sensorer och IoT, vilka från och med nu kommer att utgöra affärsområdet FoodTech. Avyttringen är ett viktigt steg mot att renodla FoodTechs verksamhet i detta syfte.

”Försäljningen av verksamheten ‘Equipment’ inom FoodTech, är ett viktigt steg mot vårt mål att stärka vårt fokus på att växa den digitala affären inom FoodTech. Den sålda verksamheten har ett gediget arv av ingenjörskap, starkt ledarskap och engagerade medarbetare. Jag är säker på att GPT kommer att vara en mycket bra ägare till denna verksamhet i nästa skede av dess utveckling,” säger Munters VD och koncernchef Klas Forsström.

Avyttringen inkluderar fem produktionsanläggningar i Italien, Tyskland, Kina och USA, en monteringsanläggning i Sydafrika samt tre försäljningskontor. Den sålda verksamheten har ca 400 anställda verksamma i Europa, Nordamerika, Mellanöstern och Sydostasien, och tillverkar och säljer ventilationsutrustning för aktörer inom djuruppfödning och växthus. Verksamheten omfattar produkter som e-line fläktar, vädringsluckor, kylsystem och CELdek (evaporativa kyldynor), och hade under 2024 en nettoomsättning om
MSEK 1 925 och en justerad EBITA om MSEK 226.

Produktion och försäljning av produktlinjen CELdek för regionen Americas ingår inte i avyttringen utan kommer framöver att integreras fullt ut i affärsområdet AirTech, vilket för 2024 motsvarar ett tillskott om ca MSEK 200 i årlig nettoomsättning för AirTech Americas-regionen.

Från och med första kvartalet 2025 kommer FoodTechs verksamhet ’Equipment’ att separeras ut och redovisas som avvecklad verksamhet, avyttringen kommer att resultera i en kapitalförlust om ca BSEK 0,5. Avyttringen förväntas att slutföras under första halvan av 2025 och förutsätter myndighetsgodkännande och andra sedvanliga villkor för slutförande.

GPTs ägare, AIP, är ett USA-baserat private-equity företag som investerar i industriverksamheter för lokala och globala marknader.
 

För mer information, vänligen kontakta:

Investerare och analytiker
Line Dovärn, Head of Investor Relations
E-mail: 
line.dovarn@munters.com, Telefon: +46 (0)730 488 444

Media
Daniel Frykholm, Vice President External Relations and Internal Communication
E-mail:
daniel.frykholm@munters.com, Phone: +46 (0)702 067 786

Denna information är sådan information som Munters Group AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 9 februari 2025, kl. 11.05.

______________

Om Munters Group
Munters är världsledande inom energieffektiv luftbehandling och klimatlösningar. Med hjälp av innovativ teknik skapar Munters det perfekta klimatet för kunder i ett brett spektrum av branscher. Munters har definierat framtiden för luftbehandling sedan 1955. Idag bedriver cirka 5 400 anställda tillverkning och försäljning i mer än 30 länder. Munters Group AB redovisade 2024 en nettoomsättning på mer än 15 miljarder SEK och är noterad på Nasdaq Stockholm. För mer information, besök www.munters.com.

______________

Om Grain & Protein Technologies
Grain & Protein Technologies är en ledande global utvecklare, tillverkare och marknadsförare av tillförlitliga, hållbara och innovativa lösningar för spannmåls-, utsäde-, fjäderfä-, ägg- och svinproduktion. Företaget genererar ca 1 miljard dollar i årliga intäkter, tillhandahåller service åt kunder inom jordbruksindustrin i över 100 länder och driver för närvarande 14 tillverkningsanläggningar i Nordamerika, Brasilien, Europa och Malaysia. Företaget sysselsätter mer än 3 200 anställda.

Företaget träder in på marknaden med sin starka portfölj av branschledande varumärken – GSI, Cumberland, AP, Tecno och Cimbria. Genom sitt syfte ”Feeding the World Better” lyfter Grain & Protein Technologies fram sin fokus på utveckling av smarta teknologier och erbjudande av innovativa tekniska lösningar, och gör kunderna inom jordbruksindustrin mer effektiva och lönsamma på ett hållbart sätt. www.grainandprotein.com

Om American Industrial Partners
American Industrial Partners (AIP) är en aktör inom industrisektorn med ca 17 miljarder USD i förvaltat kapital. AIP har tydligt fokus på industriella verksamheter inom ett brett spektrum av marknader som: flyg- och försvarsindustrin, fordonsindustrin, byggprodukter, kapitalvaror, kemikalier, industriella tjänster, industriell teknik, logistik, metaller och gruvdrift samt transport, bland andra. AIP strävar efter att generera differentierad avkastning genom investeringar i industriverksamheter av hög kvalité och starkt ledarskap. Tillsammans med dessa team implementerar AIP operativa agendor för långsiktigt värdeskapande. AIPs nuvarande bolagsportfölj genererar en sammanlagd årliga intäkt på ca 26 miljarder USD och sysselsätter ca 74 000 anställda per den 30 September 2024. www.americanindustiral.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.