Marknadsnyheter
My Beat AB (publ) ingår avsiktsförklaring avseende förvärv av KviQ AB till en preliminär köpeskilling om 1 800 000 SEK
My Beat AB (publ) (”My Beat”) har idag ingått en avsiktsförklaring med aktieägaren i KviQ AB (”KviQ”) avseende förvärv av 100 procent av aktierna i KviQ till en preliminär köpeskilling om 1 800 000 SEK. Transaktionen är föremål för en pågående due diligence-process, vilken förväntas slutföras innan den 18 december 2024, för att därefter ingå ett aktieöverlåtelseavtal.
KviQ är specialiserat på mobilabonnemang, växeltelefoni och kontorsmaterial och arbetar på B2B-marknaden. KviQ har fem medarbetare och omsatte det brutna räkenskapsåret (2023-09-01 – 2024-08-31) preliminärt cirka 10 500 000 SEK och vinsten efter skatt uppgick till cirka 1 900 000 SEK. KviQ avyttrade under 2024 B2C-verksamheten för att fokusera på B2B-marknaden. Förvärvet förväntas ge My Beat tillgång till nya affärsområden och skapa omfattande synergieffekter som stärker såväl lönsamheten som tillväxttakten.
Transaktionens villkor och finansiering
- Preliminär köpeskilling: 1 800 000 SEK som erläggs genom betalning med nyemitterade aktier i MyBeat. Det motsvarar 400 000 aktier till en teckningskurs om 4,5 SEK per aktie. 70 procent av aktierna omfattas av en lock-up-period på 180 dagar. På årsstämman i My Beat den 29 oktober 2024 bemyndigades styrelsen att besluta om nyemission av aktier i den utsträckning som är tillåten enligt bolagsordningen. Styrelsen kan således besluta om emission av vederlagsaktierna.
- Engagerad ledning: Ledningen och nyckelpersoner i KviQ ansluter till My Beat och förbinder sig att stanna i minst 18 månader för att säkerställa en noggrann övergång och effektiv integration av verksamheten.
Transaktionen är villkorad av My Beats due-diligence samt att parterna kommer överens om villkoren i aktieöverlåtelseavtalet. Undertecknande av aktieöverlåtelseavtal samt tillträde är planerat till december 2024.
Om det planerade förvärvet
Detta strategiska förvärv markerar My Beats inträde på företagsmarknaden (B2B), ett nytt affärsområde som kräver specifika avtal med teleoperatörer, specialiserad kompetens inom försäljning och särskilda villkor. Genom att förvärva ett bolag med färdiga lösningar och en befintlig kundbas får My Beat en snabb och kostnadseffektiv etablering på B2B-marknaden. Bolaget har redan cirka 500 abonnemang med kontrakt som representerar ett bundet abonnemangsvärde på cirka 3 MSEK.
Förvärvet ger också My Beat tillgång till en komplett B2B-lösning som använder Tele2:s nät i Sverige. Tillsammans med My Beats befintliga användning av Telenors nät för B2C-verksamheten stärker detta företagets tekniska plattform och ger flexibilitet att optimera lösningar för båda kundsegmenten. Telekomlösningar av detta slag kan annars kosta miljontals kronor att etablera, men genom detta förvärv säkrar MyBeat en färdig och effektiv infrastruktur.
Tillväxtpotential och synergier
MyBeat bedömer att förvärvet kommer att ha en positiv effekt på My Beats försäljning och resultat under verksamhetsåret 2025. Framtida affärsutveckling och synergier mellan B2C- och B2B-segmenten väntas skapa stora tillväxtmöjligheter för My Beat. Genom att kombinera erbjudanden inom mobilabonnemang, el, säkerhet och streaming skapas en unik möjlighet att växa på samtliga marknader.
Strategiska fördelar och framtida expansion
Det strategiska förvärvet förväntas generera ökade intäkter och bidra till en förbättrad bruttovinstmarginal. Genom att dra nytta av synergier inom försäljning, kundsupport och produktutveckling kan My Beat effektivisera sina processer och frigöra resurser för tillväxt. Detta skapar möjligheter för My Beat att accelerera sin expansionstakt och växa i hög hastighet, samtidigt som grunden läggs för långsiktig lönsamhet.
Styrelseordförande Olav Kalve kommenterar:
”Detta är ett viktigt steg i vår strategi för långsiktig tillväxt. Genom detta förvärv bygger vi vidare på vår vision att bli en ledande aktör inom både B2C och B2B. Vi ser fram emot att integrera den nya verksamheten och skapa värde för våra kunder och aktieägare.”
Viktig information
Denna information är sådan information som My Beat är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande av nedanstående kontaktperson den 5 december 2024 kl.14:20 CEST.
För mer information, vänligen kontakta:
Olav Kalve, Styrelseordförande
E-post: olav.kalve@advisum.no
Telefon: +47 906 92 993
Om My Beat AB
MyBeat är en svensk fristående mobiloperatör. Bolaget erbjuder mobiltelefoni och mobilt bredband med 5g uppkoppling för privatpersoner i Sverige till konkurrenskraftiga priser utan att göra avkall på servicenivå. MyBeat har ett starkt fokus på att ge kunderna en bra produkt tillsammans med den bästa servicen och har därför en kundtjänst som alltid är lätt att nå, både via telefon och epost.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
