Marknadsnyheter
MyBeat sätter nytt historiskt försäljningsrekord – uppskalning av försäljningsorganisationen ger resultat
MyBeat AB har i januari satt ett nytt historiskt försäljningsrekord, vilket bekräftar bolagets strategiska satsning på att utveckla sin försäljningsorganisation. Rekordet ligger i linje med de mål som tidigare kommunicerats i PM:t den 10 januari 2025, med målet om en 202% omsättningstillväxt för bokslutsåret 2025.
Rekordsiffror och tillväxt
Under januari ökade antalet tecknade tjänster med 71 % jämfört med försäljningen i december, vilket innebär att det tidigare försäljningsrekordet överträffades med 38,9 %. Dessa siffror tyder på att de intensifierade försäljningsinsatserna börjar ge effekt.
Internutbildningar och ökad produktion
En stor del av ökningen kan tillskrivas de interna utbildningarna inom kommunikation och försäljning, vilka har bidragit till en mer effektiv kommunikation. Den ökade produktionen, särskilt inom B2B, har även stärkt MyBeats förmåga att möta den växande efterfrågan.
Framtidsutsikter
MyBeat förväntar sig att de intensifierade försäljningsinsatserna kommer att fortsätta ge positiva resultat under de kommande månaderna. Bolaget är övertygat om att denna utveckling ytterligare kommer att stärka marknadspositionen och My Beat fortsätter att stärka sin försäljningskapacitet
– Resultatet visar att satsningarna på att förbättra interna processer och medarbetarnas kompetens ger utdelning. Vi ser nu hur en utvecklad försäljningsorganisation bidrar till en ökad försäljningskapacitet, säger Erik Vennerlund, försäljningschef på MyBeat.
– Insatserna vid integreringen av B2B-segmentet ger också positiva resultat. Vi har noterat en ökning i efterfrågan och intresse, vilket tyder på att initiativen för att stärka vårt B2B-erbjudande har effekt. Jag är övertygad om att vi har goda möjligheter att fortsätta växa inom detta segment, säger Bejron Zenelov, ansvarig för MyBeats B2B-segment.
Om MyBeat AB
MyBeat är en oberoende svensk mobiloperatör och elleverantör som erbjuder mobiltelefoni, mobilt bredband och el till konkurrenskraftiga priser. Med ett starkt fokus på kundservice är MyBeat dedikerat att ge kunderna en bra upplevelse, med tillgänglig kundsupport via telefon och e-post.
För mer information, vänligen kontakta:
Olav Kalve, VD
E-post: Olav.Kalve@advisum.no
Telefon: +47 906 92 993
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
