Connect with us

Marknadsnyheter

MyBeat sätter nytt historiskt försäljningsrekord – uppskalning av försäljningsorganisationen ger resultat

Published

on

MyBeat AB har i januari satt ett nytt historiskt försäljningsrekord, vilket bekräftar bolagets strategiska satsning på att utveckla sin försäljningsorganisation. Rekordet ligger i linje med de mål som tidigare kommunicerats i PM:t den 10 januari 2025, med målet om en 202% omsättningstillväxt för bokslutsåret 2025.

Rekordsiffror och tillväxt

Under januari ökade antalet tecknade tjänster med 71 % jämfört med försäljningen i december, vilket innebär att det tidigare försäljningsrekordet överträffades med 38,9 %. Dessa siffror tyder på att de intensifierade försäljningsinsatserna börjar ge effekt.

Internutbildningar och ökad produktion

En stor del av ökningen kan tillskrivas de interna utbildningarna inom kommunikation och försäljning, vilka har bidragit till en mer effektiv kommunikation. Den ökade produktionen, särskilt inom B2B, har även stärkt MyBeats förmåga att möta den växande efterfrågan.

Framtidsutsikter

MyBeat förväntar sig att de intensifierade försäljningsinsatserna kommer att fortsätta ge positiva resultat under de kommande månaderna. Bolaget är övertygat om att denna utveckling ytterligare kommer att stärka marknadspositionen och My Beat fortsätter att stärka sin försäljningskapacitet

– Resultatet visar att satsningarna på att förbättra interna processer och medarbetarnas kompetens ger utdelning. Vi ser nu hur en utvecklad försäljningsorganisation bidrar till en ökad försäljningskapacitet, säger Erik Vennerlund, försäljningschef på MyBeat.

– Insatserna vid integreringen av B2B-segmentet ger också positiva resultat. Vi har noterat en ökning i efterfrågan och intresse, vilket tyder på att initiativen för att stärka vårt B2B-erbjudande har effekt. Jag är övertygad om att vi har goda möjligheter att fortsätta växa inom detta segment, säger Bejron Zenelov, ansvarig för MyBeats B2B-segment.

Om MyBeat AB

MyBeat är en oberoende svensk mobiloperatör och elleverantör som erbjuder mobiltelefoni, mobilt bredband och el till konkurrenskraftiga priser. Med ett starkt fokus på kundservice är MyBeat dedikerat att ge kunderna en bra upplevelse, med tillgänglig kundsupport via telefon och e-post.

För mer information, vänligen kontakta:

Olav Kalve, VD

E-post: Olav.Kalve@advisum.no

Telefon: +47 906 92 993

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys