Connect with us

Marknadsnyheter

Myrdalpriset 2024 till Maria Cheung, Johan Egebark, Anders Forslund, Lisa Laun, Magnus Rödin och Johan Vikström

Published

on

Myrdalpriset 2024 tilldelas Maria Cheung, Johan Egebark, Anders Forslund, Lisa Laun, Magnus Rödin och Johan Vikström, för deras artikel om hur förmedlingsinsatser inom arbetsmarknadspolitik kan utformas för att bli mer effektiva.

Juryns motivering: En välfungerande arbetsmarknad är avgörande för ekonomins såväl som samhällets utveckling. Det är därför viktigt att arbetsmarknadspolitiska insatser, som syftar till att stötta arbetslösa att komma tillbaka till sysselsättning, utformas så bra och effektivt som möjligt. 

Maria Cheung, Johan Egebark, Anders Forslund, Lisa Laun, Magnus Rödin och Johan Vikströms artikel visar hur förmedlingsinsatser kan utformas för att vara så effektiva som möjligt. Resultaten bygger på ett storskaligt randomiserat experiment. Insatsen som testades mer än fördubblade antalet möten mellan arbetssökande och arbetsförmedlare under de tre första månaderna av arbetslösheten.

Resultaten visar att de direkta effekterna av att introducera extra möten är stora. Sannolikheten att lämna arbetslösheten under de första tre månaderna ökade med tio procent och tiden i arbetslöshet minskade med omkring sex dagar under det år de följde deltagarna. Analysen visar samtidigt att stödet ledde till undanträngning, vilket innebär att den lägre arbetslösheten i behandlingsgruppen uppkom på bekostnad av högre arbetslöshet i kontrollgruppen. 

Författarna diskuterar slutligen på vilka sätt förmedlingsinsatser bör implementeras för att bli så effektiva som möjligt. Artikeln är välskriven och författarna har enkla och tydliga beskrivningar som hjälper läsaren. Det finns en tydlig linje och klar struktur – från beskrivning av data till metodval och resultat. Artikeln har viktiga policyimplikationer och bidrar på flera sätt till en informerad och nyanserad debatt.

Artikeln publicerades under rubriken ”Effekter av förstärkta förmedlingsinsatser – lärdomar från ett randomiserat experiment” i tidskriften Ekonomisk Debatt nr 2, 2024.

Myrdalpriset delas ut varje år av Swedbank för att uppmärksamma årets bästa artikel i Nationalekonomiska Föreningens tidskrift Ekonomisk Debatt. I juryn ingår professor Anne Boschini, professor John Hassler, reporter Viktor Munkhammar, och Swedbanks chefekonom Mattias Persson, som också är juryns ordförande. 

För mer information:   
Mattias Persson, chefekonom, tfn +46 73 094 29 56
Hannes Mård, pressansvarig, tfn 076-534 66 12

Swedbank gör det möjligt för de många människorna och företagen att skapa en bättre framtid. Vår vision är ett samhälle som är ekonomiskt sunt och hållbart. Swedbank är den ledande banken med över 7 miljoner privatkunder och 550 000 företagskunder på våra fyra hemmamarknader Estland, Lettland, Litauen och Sverige. Koncernen är också verksam i övriga Norden, USA och Kina. Tillsammans gör vi ditt finansiella liv enklare. Läs mer på: www.swedbank.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys