Connect with us

Marknadsnyheter

NCC inleder återköpsprogram av egna aktier

Published

on

Läs original

Som tidigare meddelats har NCC:s styrelse beslutat om ett återköpsprogram av egna B-aktier. Nu inleds programmet som syftar till att anpassa NCC:s kapitalstruktur till bolagets kapitalbehov.

NCC har gett SEB i uppdrag att hantera programmet. Programmet kommer att inledas den 11 maj 2022 och pågå längst till årsstämman 2023.

Återköpsprogrammet genomförs i enlighet med EU:s Marknadsmissbruksförordning (EU) nr 596/2014 (”MAR”) och Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 2016/1052 (”Safe Harbour-förordningen”). Rapportering av genomförda återköp kommer att ske i enlighet med gällande regler.

Återköpsprogrammet ska uppfylla följande villkor:

  • Återköp ska ske på Nasdaq Stockholm i enlighet med dess Regelverk för emittenter (nedan “Regelverket”) samt enligt MAR och ”Safe Harbour-förordningen”.
  • Återköpen får inledas tidigast den 11 maj, 2022 och får pågå längst till årsstämman 2023.
  • Återköp får ske vid ett eller flera tillfällen, till ett pris per aktie inom det vid var tid registrerade börskursintervallet (dvs. i intervallet mellan högsta köpkurs och lägsta säljkurs) som publiceras på Nasdaq Stockholm, och därutöver ska begränsningarna i fråga om pris i Safe Harbour-förordningen iakttas.
  • Återköp får ske endast med iakttagande av de mängdbegränsningar för köp av egna aktier som anges i Regelverket och i Safe harbour-förordningen.
  • Det maximala beloppet för återköp under perioden är 1,5 miljarder SEK och NCC får maximalt inneha 10 procent av utestående aktier i bolaget.
  • Betalning för aktierna ska erläggas kontant.

Det totala antalet aktier i NCC uppgår vid tidpunkten för detta pressmeddelande till 108 435 822 aktier, varav 12 914 123 aktier av serie A och 95 521 699 aktier av serie B. NCC innehar 765 842 B-aktier i eget förvar.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Maria Grimberg, kommunikationsdirektör och IR-ansvarig NCC, 0708-96 12 88

NCC:s presstjänst: 08-585 519 00, press@ncc.se

Om NCC. NCC är ett av de ledande byggföretagen i Norden. Som expert på att driva komplexa byggprocesser bidrar NCC till byggande som har en positiv inverkan på kunderna och på samhällets utveckling i stort. Verksamheten omfattar kommersiell fastighetsutveckling, bygg- och infrastrukturprojekt samt produktion av asfalt och stenmaterial. 2021 omsatte NCC ca 53 miljarder SEK och hade 13 000 anställda. NCC:s aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys