Marknadsnyheter
Nicklas Andrén ny VD för smart Sweden AB

• 1:a april tillträdde Nicklas Andrén som ny VD för smart Sweden AB
• “Jag ser fram emot att leverera våra första bilar till svenska kunder” säger Niklas Andrén, ny VD på smart Sweden AB.”
Nicklas Andrén har utsetts till ny verkställande direktör för smart Sweden AB. Den 1:a april tillträdde Nicklas, som har varit tillförordnad VD sedan november och tidigare haft positionen som försäljningschef sedan maj, för att leda smarts verksamhet i Sverige. Han kommer att rapportera direkt till Dirk Adelmann, VD för smart Europe GmbH och spela en viktig roll i smarts lansering samt tillväxt på den svenska marknaden.
Nicklas har bred erfarenhet från bilbranschen, med tidigare positioner inom Bilia, Volvo Cars och senast Polestar. I hans roll på Polestar byggde han upp verksamheten för begagnade bilar på den svenska marknaden – och ansvarade for showrooms i Sverige. Innan Polestar arbetade Nicklas inom Volvo Cars med fokus på remarketing i Europa och senare med relationer till Volvohandeln i Sverige.
Första bilarna till svenska kunder snart
Nicklas omfattande kunskap och erfarenhet inom bilindustrin – och starka fokus på försäljning och lönsamhet – gör honom väl rustad att leda smart in i ett nytt kapitel för varumärket.
Det är fantastiskt att få den här möjligheten och tilliten från smart Europe GmbH. Detta är tjänsten jag har jobbat för i många år. Med nya produkter, ny affärsmodell och en stark retail partner i Hedin Bil med sin långa erfarenhet av varumärket så ser jag ljust på smarts framtid i Sverige, och ser fram emot att få leverera våra första bilar till förväntansfulla kunder inom kort.
– Nicklas Andrén, VD på smart Sweden AB”
För mer information kontakta:
Nicklas Andrén
VD
+4676 775 5650
smart Sweden AB är ett helägt dotterbolag till Stuttgart-baserade smart Europe GmBH och kommer ansvara för import, distribution och marknadsföring av smart i Sverige. smart Automobil Co., Ltd är sedan 2019 ett joint venture mellan Mercedes-Benz AG och Geely Automobile Co., Ltd. Först ut att lanseras är de helt nya elektriska smart #1 och #3. Flera nya modeller är planerade att lanseras inom de närmsta åren.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke