Connect with us

Marknadsnyheter

Nivika bjuder in till presentation av rapport för tredje kvartalet 2023/2024

Published

on

Nivika Fastigheter AB publicerar sin delårsrapport för perioden september 2023 – maj 2024 den 4 juli 2024 klockan 08.30. Vi bjuder med anledning av detta in media, institutionella investerare, analytiker och övriga intressenter till en webbsänd livepresentation klockan 10.00.

Hållpunkter

08.30 – Delårsrapporten publiceras

10.00 – Webbsänd livepresentation med VD Sverker Källgården och CFO Kristina Karlsson som presenterar delårsrapporten

Följ presentationen här: https://www.finwire.tv/webcast/nivika-fastigheter/q3-23/

Det finns möjlighet att skicka in frågor inför och under presentationen.

Presentationen kommer att hållas på svenska och kommer även finnas tillgänglig i efterhand på hemsidan www.nivika.se

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Kristina Karlsson, CFO & IR, telefon +46 (0) 10-263 61 32, email; kristina@nivika.se

Om Nivika

Nivika är ett småländskt fastighetsbolag med syfte att långsiktigt äga, förvalta och utveckla fastigheter och samtidigt därmed skapa lönsam och hållbar värdetillväxt. Verksamheten bedrivs i Jönköping, Värnamo, Växjö samt Västkusten, områden med goda tillväxtmöjligheter och stabila hyresmarknader. Den diversifierade fastighetsportföljen uppgår till cirka 11 Mdkr där hyresvärdet till 70 % utgörs av kommersiella fastigheter och till 30 % av bostäder. Drygt 90 % av portföljen är förvaltningsfastigheter. De kommersiella fastigheterna består i huvudsak av industri-, lager-, kontor- och samhällsfastigheter. Läs mer på www.nivika.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys