Marknadsnyheter
Noi PR hjälper kulturaktörer att hitta finansiering och förstärka sin röst i politiken
Efter enbart ett år på marknaden har PR-byrån Noi PR snabbt etablerat sig som en ledande aktör inom kultursektorn. Med ett trettiotal kunder och sju medarbetare visar Noi PR att det finns ett behov av nytänkande i en tid då kulturpolitiken innebär stora utmaningar. Nu utökar byrån sitt erbjudande genom att fokusera på finansiering och politisk påverkan – två områden som blivit avgörande för kulturaktörers överlevnad.

Foto: Elvira Glänte
– Vi har märkt att behovet av nya lösningar för finansiering och politisk förankring har ökat kraftigt. För att kulturaktörer ska kunna fortsätta skapa och nå ut till publiken krävs helt nya sätt att tänka och arbeta, säger Noi PR:s grundare Elisabet Widlund Fornelius.
Enligt en rapport från Myndigheten för kulturanalys minskade de offentliga bidragen till kulturen med 20% mellan 2023 och 2024, och nedgången fortsätter under 2025. Detta har fört med sig att många aktörer inom kultursektorn nu söker alternativa finansieringskällor. För att möta det växande behovet erbjuder Noi PR att arbeta med sponsring, donationer, hjälp att söka privata och offentliga bidrag, mikrofinansiering och insamlingskampanjer.
– Det verkar vi vara ensamma om att göra, fortsätter Elisabet Widlund Fornelius. Det hör av sig nya kunder varje vecka, som har behov av att förstärka sin position i politiken och att säkra sin existens. En del vill också bättre kunna förklara varför de behövs, nu när kulturpolitiken är drastiskt förändrad. Tack vare att vi har stor erfarenhet av kampanjande och att jobba med långsiktig politisk förändring kan vi snabbt sätta oss in i de politiska utmaningar som kunderna har, och hitta kommunikativa lösningar och hållbara strategier.
Noi PR är en Stockholmsbaserad byrå med kunder från hela landet inom media, konst, musik och kultur. Utöver politisk påverkan och finansiering arbetar Noi PR även med traditionell PR för bland andra SVT, Sveriges Radio, Moderna Dansteatern, Uppsala Konsert & Kongress, Östersjöfestivalen, och artister som Siw Malmqvist och Cosima Olu och konstnärer som Peder Bjurman och Ann Rosén.
Elisabet Widlund Fornelius
Grundare och VD
Noi PR
+46 73 629 04 34
Noi PR är en PR-byrå specialiserad på musik-, kultur- och mediebranscherna. Vi stöttar våra kunder så att de når ut via media och bygger närmare relationer till sin publik.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
