Marknadsnyheter
Nord Insuretech Group AB har tecknat ett intentionsavtal (LoI) med en framgångsrik försäkringsaktör i Europa. Genom detta partnerskap utökar NORD sitt utbud i Norden
Nord Insurtech Group AB (Nord) meddelar idag att de har undertecknat en avsiktsförklaring (LoI) som kompletterar Nords plan att leverera försäkringslösningar till befintliga och nya partners för konsumentkunder i Norden.
Avtalet visar parternas ambition att ingå ett långsiktigt avtal, där försäkringsgivaren blir en central försäkringspartner till Nord med huvudfokus på riskprodukter till privatpersoner. Det utökar Nords produktportfölj och potentiella marknadstäckning genom att inkludera erbjudanden till privatpersoner i alla nordiska länder. Vid lanseringen av hela produktportföljen riktad till privatpersoner blir den nya försäkringsgivaren en central partner tillsammans med Youplus.
Den totala försäkringspremien bedöms komma att uppgå till drygt 100 miljonen NOK ett år efter lanseringen vilket kommer att fördelas enligt sedvanlig split. Genom denna lansering fortsätter Nord sina strategiska IT-investeringar.
Detta nya partnerskap kommer att spela en integrerad roll i att stödja Nords strategiska leveranser, och fungerar också som ett ultimat komplement till den avsiktsförklaring som företaget undertecknade med Accelerant angående SME-marknaden under 2022, och det avtal med Youplus bolaget har sedan tidigare.
”Vi är mycket glada att kunna tillkännage att vi nu närmar oss en position i vilken vi kan erbjuda ett fullskaligt försäkringserbjudande både till företag och privatpersoner samt i fråga om produktutbud på den skandinaviska marknaden. Möjligheten att kunna erbjuda ett fullskaligt utbud genom de egna systemen för en smidigare försäkringsupplevelse är ett viktigt steg i vår strategiska resa. Genom att lansera under 2023 ser vi fram emot mycket spännande utvecklingar inom företaget.” säger Børge Leknes VD för Nord Insuretech Group AB.
OM MOTPARTEN
Försäkringsgivaren är etablerad i Frankrike, och erbjuder försäkringstjänster över hela Europa, dock ej ännu i Norden. Genom en förstklassig digital plattform samarbetar de med lokala MGA:er i de olika länderna, där Nord passar väl in som första samarbetspart i de Nordiska länderna.
Som en teknikfokuserad försäkringsgivare utvecklar försäkringsbolaget, tillsammans med innovativa och datadrivna partners, digitala lösningar för sälj av riskprodukter, med rätt täckning till rätt pris och kostnad. Detta innebär att Nord som MGA kan bygga försäkringsportföljer effektivt och ta sig direkt in på den nordiska (mycket lönsamma) försäkringsmarknaden.
Denna information är sådan information som Nord Insuretech Group AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 20 januari 2023 kl 09.55 CEST.
För mer information, vänligen kontakta:
Børge Leknes, VD Nord Insuretech Group AB
Phone: +47 934 80 312
Mail: ir@nordinsuretechgroup.se
Om Nord Insuretech Group AB
Nord Insuretech Group levererar nästa generations integrerade försäkringar i Norden. Bolaget har etablerat sig på den nordiska skadeförsäkringsmarknaden med sin nya och moderna tekniska plattform. Nord Insuretech distribuerar genom partners som effektivt säljer olika försäkringsprodukter till slutkunder via sin digitala plattform. Nord Insuretech Group är listat på Nasdaq First North Growth Market med Redeye AB som Certified Adviser.
Ytterligare information avseende bolaget finns på www.nordinsuretechgroup.se.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke