Marknadsnyheter
Nordic LEVEL Group AB (publ) förvärvar verksamheten i tidigare SECITS Sweden AB
Nordic LEVEL Group AB (publ) har idag tecknat ett överlåtelseavtal avseende verksamheten i tidigare SECITS Sweden AB. Affären innebär att SECITS kunder nu får tillgång till en större leveranskapacitet nationellt, ett bredare säkerhetserbjudande och ytterligare kompetens och erfarenhet. Nyckelpersoner från SECITS ansluter till LEVEL, vilket bidrar till att säkerställa kontinuitet och stabilitet i leveransen.
Överlåtelseavtalet innebär ett utökat tjänsteutbud för Nordic LEVEL Group, där styrkorna från båda verksamheterna kombineras för att skapa mervärde. Under 2023 omsatte SECITS Sweden AB 34 MSEK, med kunder inom myndigheter, dagligvaruhandeln och den finansiella sektorn. LEVEL ser betydande potential att öka tillväxten av sina återkommande intäkter, i linje med bolagets befintliga strategi.
”Vi är glada att välkomna både kunder och medarbetare från SECITS till Nordic LEVEL Group. Den långa erfarenheten och expertisen hos våra nya kollegor kommer att vara en viktig tillgång i vårt arbete att leverera högkvalitativ systemintegration och avancerade säkerhetslösningar. Vi ser fram emot att bygga vidare på de erfarenheter och kundrelationer som redan finns, med målet att skapa ännu större värde för våra nya och gemensamma kunder,” säger Jörgen Lundgren, VD för Nordic LEVEL Group.
LEVEL ser mycket positivt på den genomförda affären och att nyckelpersonerna från SECITS nu får möjlighet att fortsätta bidra till bolagets tillväxt och innovation.
”Det råder ingen tvekan om att detta är en positiv och viktig utveckling för både våra kunder och verksamheten. Nordic LEVEL Group har en stark position på marknaden och en kultur som präglas av säkerhet, kvalitet och service. Jag ser fram emot att fortsätta bidra till bolagets tillväxt och framgång i denna nya konstellation,” säger Per Holmgren, grundare av SECITS Sweden AB.
För ytterligare information kontakta:
Jörgen Lundgren, VD och koncernchef
Tel 070-486 58 99
E-post: jorgen.lundgren@nordiclevelgroup.com
Nordic LEVEL Group – Enabling our clients to live a levelled life
Nordic LEVEL Group är en förvärvsdriven koncern som utvecklar och integrerar bolag, med exponering mot säkerhetssektorn. Koncernen är en helhetsleverantör av tillförlitliga och moderna trygghets- och säkerhetslösningar samt tjänster. Koncernen har ca. 150 anställda med en på årlig basis omsättning om ca. 400 MSEK. Verksamheten bedrivs genom koncernens dotterbolag på den nordiska marknaden. Koncernens är verksam inom två kärnområden: Avancerad säkerhetsteknik och Kvalificerad säkerhetsrådgivning. Koncernens mål är att öka både den upplevda och faktiska säkerheten i samhället, särskilt fokusera på samhällskritisk verksamhet samt säkerställa att dess kunder ska kunna leva ett så tryggt och säkert liv som möjligt. Bolaget grundades 1989 och har sitt huvudkontor i Stockholm. För mer information, vänligen besök: www.nordicLEVELgroup.com
Nordic LEVEL Groups aktie handlas under kortnamnet LEVEL på Nasdaq First North Growth Market och bolagets Certified Adviser är Carnegie Investment Bank AB (publ)
Taggar:
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
