Connect with us

Marknadsnyheter

Nordic Paper bokslutskommuniké januari–december 2024

Published

on

kvartalsresultat OkTOBER – DeCEMBER

  • Nettoomsättningen uppgick till MSEK 1 134 (971), en ökning med 17% jämfört med samma kvartal föregående år. Exklusive valutaeffekter ökade nettoomsättningen med 16%.
  • EBITDA uppgick till MSEK 189 (170) motsvarande en EBITDA-marginal om 16,7% (17,5%).
  • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 150 (132), motsvarande en rörelsemarginal om 13,3% (13,6%).
  • Periodens resultat uppgick till MSEK 114 (65) och resultat per aktie uppgick till SEK 1,70 (0,96).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var MSEK 50 (198).
  • Avkastning på operativt kapital 12 m var 28,1% (30,0%).
  • Multipeln nettoskuld/EBITDA 12 m uppgick till 1,5 (1,0).
  • Försäljningsvolymen uppgick till 63,5 kton (62,8).
  • 11 oktober 2024 offentliggjorde Strategic Value Partners, LLC, genom Coniferous Bidco AB, ett offentligt kontanterbjudande för alla aktier i Nordic Paper Holding AB. 13 december 2024 förklarades erbjudandet ovillkorat och vid den första utbetalningsdagen under erbjudandetiden kontrollerade Coniferous Bidco 75,88% av aktierna i Nordic Paper Holding AB. Vid den första utbetalningsdagen aktualiserades så kallade change-of-control-bestämmelser i bolagets finansieringsavtal. Det offentliga kontanterbjudandet förlängdes fram till 8 januari 2025.

HÄNDELSER EFTER KVARTALETS UTGÅNG

  • 9 januari 2025 offentliggjorde Strategic Value Partners, LLC, genom Coniferous Bidco AB, att det offentliga kontanterbjudandet avslutats och att slutligt utfall blev att ägare till 85,67% av aktier och röster i Nordic Paper hade accepterat erbjudandet.
  • På begäran av Strategic Value Partners, LLC, genom Coniferous Bidco AB, hölls en extra bolagsstämma 13 januari 2025. Beslut vid stämman omfattade valet av Tim Stubbs, Russell Wanke, Omar Hoek, Christer Simrén, Alexandre Mignotte, Ricardo Mateiro och Riccardo Franchi som nya medlemmar av bolagets styrelse med Tim Stubbs som ordförande. Det beslutades också att bolaget inte ska ha någon valberedning.
  • Nordic Paper har ingått nytt finansieringsavtal som beskrivs vidare i rapporten under rubriken Finansiering.
  • Nordic Papers styrelse har beslutat att ta bort bolagets utdelningspolicy.
  • Nordic Papers styrelse har ännu inte beslutat om sitt förslag till bolagsstämman om utdelning för räkenskapsåret 2024. Ett sådant beslut kommer att kommuniceras när det väl har tagits.

nyckeltal

MSEK 2024
Kv4
2023
Kv4
Δ, % 2024   Helår 2023
Helår
Δ, %
Nettoomsättning 1 134 971 17 4 668 4 472 4
EBITDA 189 170 12 806 775 4
EBITDA-marginal, % 16,7 17,5 17,3 17,3
Rörelseresultat 150 132 14 654 623 5
Rörelsemarginal, % 13,3 13,6 14,0 13,9
Periodens resultat 114 65 76 465 416 12
Resultat per aktie, kr 1 1,70 0,96 6,96 6,22
Kassaflöde från den löpande verksamheten 50 198 -75 333 765 -56
Avkastning på operativt kapital 12m, % 28,1 30,0
Nettoskuld/EBITDA 12m, multipel 1,5 1,0
Försäljningsvolym, kton 63,5 62,8 1 287,4 273,3 5

1 Före och efter utspädning

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Niclas Eriksson, CFO
Tel: 0705 654 257
E-post: niclas.eriksson@nordic-paper.com

Henrik Essén, Head of Sustainability and Communication
Tel: 0730 573 801
E-post: henrik.essen@nordic-paper.com

Denna information är sådan som Nordic Paper Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 januari 2025 kl. 07.30 CET.

Nordic Paper är en ledande specialpappersproducent med basen i Skandinavien. Vi har levererat högkvalitativa kraftpapper och naturligt fettresistenta livsmedelspapper sedan 1800-talet. Våra produkter är baserade på förnyelsebar skogsråvara från lokala skogar. Från våra fem pappersbruk, varav fyra i Skandinavien och ett i Kanada, levererar vi till kunder i 85 länder. Nordic Paper hade 2024 intäkter om MSEK 4 668, cirka 700 anställda och är noterat på Nasdaq Stockholm. www.nordic-paper.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys