Connect with us

Marknadsnyheter

Nordic Paper bokslutskommuniké januari–december 2024

Published

on

kvartalsresultat OkTOBER – DeCEMBER

  • Nettoomsättningen uppgick till MSEK 1 134 (971), en ökning med 17% jämfört med samma kvartal föregående år. Exklusive valutaeffekter ökade nettoomsättningen med 16%.
  • EBITDA uppgick till MSEK 189 (170) motsvarande en EBITDA-marginal om 16,7% (17,5%).
  • Rörelseresultatet uppgick till MSEK 150 (132), motsvarande en rörelsemarginal om 13,3% (13,6%).
  • Periodens resultat uppgick till MSEK 114 (65) och resultat per aktie uppgick till SEK 1,70 (0,96).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var MSEK 50 (198).
  • Avkastning på operativt kapital 12 m var 28,1% (30,0%).
  • Multipeln nettoskuld/EBITDA 12 m uppgick till 1,5 (1,0).
  • Försäljningsvolymen uppgick till 63,5 kton (62,8).
  • 11 oktober 2024 offentliggjorde Strategic Value Partners, LLC, genom Coniferous Bidco AB, ett offentligt kontanterbjudande för alla aktier i Nordic Paper Holding AB. 13 december 2024 förklarades erbjudandet ovillkorat och vid den första utbetalningsdagen under erbjudandetiden kontrollerade Coniferous Bidco 75,88% av aktierna i Nordic Paper Holding AB. Vid den första utbetalningsdagen aktualiserades så kallade change-of-control-bestämmelser i bolagets finansieringsavtal. Det offentliga kontanterbjudandet förlängdes fram till 8 januari 2025.

HÄNDELSER EFTER KVARTALETS UTGÅNG

  • 9 januari 2025 offentliggjorde Strategic Value Partners, LLC, genom Coniferous Bidco AB, att det offentliga kontanterbjudandet avslutats och att slutligt utfall blev att ägare till 85,67% av aktier och röster i Nordic Paper hade accepterat erbjudandet.
  • På begäran av Strategic Value Partners, LLC, genom Coniferous Bidco AB, hölls en extra bolagsstämma 13 januari 2025. Beslut vid stämman omfattade valet av Tim Stubbs, Russell Wanke, Omar Hoek, Christer Simrén, Alexandre Mignotte, Ricardo Mateiro och Riccardo Franchi som nya medlemmar av bolagets styrelse med Tim Stubbs som ordförande. Det beslutades också att bolaget inte ska ha någon valberedning.
  • Nordic Paper har ingått nytt finansieringsavtal som beskrivs vidare i rapporten under rubriken Finansiering.
  • Nordic Papers styrelse har beslutat att ta bort bolagets utdelningspolicy.
  • Nordic Papers styrelse har ännu inte beslutat om sitt förslag till bolagsstämman om utdelning för räkenskapsåret 2024. Ett sådant beslut kommer att kommuniceras när det väl har tagits.

nyckeltal

MSEK 2024
Kv4
2023
Kv4
Δ, % 2024   Helår 2023
Helår
Δ, %
Nettoomsättning 1 134 971 17 4 668 4 472 4
EBITDA 189 170 12 806 775 4
EBITDA-marginal, % 16,7 17,5 17,3 17,3
Rörelseresultat 150 132 14 654 623 5
Rörelsemarginal, % 13,3 13,6 14,0 13,9
Periodens resultat 114 65 76 465 416 12
Resultat per aktie, kr 1 1,70 0,96 6,96 6,22
Kassaflöde från den löpande verksamheten 50 198 -75 333 765 -56
Avkastning på operativt kapital 12m, % 28,1 30,0
Nettoskuld/EBITDA 12m, multipel 1,5 1,0
Försäljningsvolym, kton 63,5 62,8 1 287,4 273,3 5

1 Före och efter utspädning

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Niclas Eriksson, CFO
Tel: 0705 654 257
E-post: niclas.eriksson@nordic-paper.com

Henrik Essén, Head of Sustainability and Communication
Tel: 0730 573 801
E-post: henrik.essen@nordic-paper.com

Denna information är sådan som Nordic Paper Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 januari 2025 kl. 07.30 CET.

Nordic Paper är en ledande specialpappersproducent med basen i Skandinavien. Vi har levererat högkvalitativa kraftpapper och naturligt fettresistenta livsmedelspapper sedan 1800-talet. Våra produkter är baserade på förnyelsebar skogsråvara från lokala skogar. Från våra fem pappersbruk, varav fyra i Skandinavien och ett i Kanada, levererar vi till kunder i 85 länder. Nordic Paper hade 2024 intäkter om MSEK 4 668, cirka 700 anställda och är noterat på Nasdaq Stockholm. www.nordic-paper.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.