Connect with us

Marknadsnyheter

Novus valberedning föreslår Karin Eliasson som ny styrelseledamot

Published

on

Novus valberedning bestående av Torbjörn Sjöström representera huvudägaren (ca 64% av aktierna) samt Styrelseordförande Jan Scherman och styrelseledamot Micael Dahlén föreslår att Karin Eliasson väljs in i styrelsen på ordinarie bolagsstämma som sker digitalt den 26 april 2021.

Karin Eliasson har en lång erfarenhet och har suttit i ledningen i flera av Sveriges absolut största företag, bl.a. Autoliv, Telia och SCA. Hon sitter idag i styrelsen i bl.a. Ruter Dam och Karolinska universitetssjukhuset.

Genom detta kommer Novus styrelse stärkas upp med en kompetens som bolaget behöver för fortsatt tillväxt och ännu starkare position på primärt den svenska marknaden.”Vi är mycket glada över att Karin vill vara med på vår fortsatta resa. Novus är redan Sveriges mest kända undersökningsföretag och vår position som kunskapsföretag har stärkts under pandemin. Den kompetens Karin besitter kommer verkligen vara till stöd för vår fortsatta tillväxt och utveckling.” Säger Torbjörn Sjöström”Karins stora nätverk, affärskunnande och engagemang i samhällsangelägna frågor kommer att tillföra Novus viktig kompetens i ett läge när stort fokus för verksamheten är tillväxt och ökad satsning på tillförlitliga undersökningar som ger oss alla ökad kunskap.” Säger Jan Scherman”Behovet av fakta och kunskap är viktigt och känns bara öka. Att då få möjligheten att vara en del av ett bolag som har det som sitt uppdrag känns stort och hedrande. Jag ser verkligen framemot mitt engagemang i Novus”. Säger Karin Eliasson

Kontakt:

Jan Scherman Styrelsens ordförande: jan@scherman.tv

Torbjörn Sjöström representant huvudägaren samt VD: torbjorn.sjostrom@novus.se

Om Novus

Novus är ett av landets ledande analys- och undersökningsföretag. Novus befinner sig mitt i skärningspunkten mellan alla viktiga samhällsaktörer, vilket gör att Novus har en unik kunskap och inblick i dagens allt snabbare utveckling och verklighet. Novus kan som få andra följa och analysera vår samtid, och bidra med analyser som skapar verklig förändring. Novus talar om hur det är, och vägleder aktörer i hur de kan förändra och växa.

Novus arbetar heltäckande inom opinion, marknad och strategi med metoder som anpassas efter frågeställning och målgrupp.

Novus Group International bedriver sin verksamhet i Stockholm och är noterat på svenska Spotlight stockmarkets sedan juni 2007.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys