Marknadsnyheter
Nu kan du betala med kort när du handlar på Blocket


Köpare på Blocket har nu möjlighet att betala med kort när de handlar varor på Blocket, lika bra betallösningar som i den vanliga e-handeln. Betalmetoden introduceras på Blocket av Rocker genom tjänsten Blocketpaketet.
Blocket är Sveriges största marknadsplats för begagnade varor. Fintechföretaget Rocker erbjuder tryggare och smidigare handel för Blockets kunder bland annat genom tjänsten Blocketpaketet.
Nu får Blocket-användare möjlighet att betala för köp med betal- och kreditkort upp till 5 000 kronor. Betalningsalternativet tillgängliggörs genom tjänsten Blocketpaketet. Användare erbjuds även fortsatt andra betalmetoder i Blocketpaketet, som bland annat Swish och möjligheter till delbetalning eller betalning på faktura.
– Vi älskar att hitta nya lösningar på gamla problem. Vi försöker hela tiden lyssna in vad våra användare vill kunna göra och hur tjänster borde fungera, för att kunna utveckla nya alternativ. Det har funnits en tydlig efterfrågan sedan länge på att kunna betala för köp direkt med kort när man handlar på Blocket. Nu har vi löst det för Blockets kunder, säger Hanna Neidenmark, Rockers VD.
– Vårt användarlöfte är att göra hållbara val lika bekväma som nya. Vårt samarbete med Rocker är en viktig pusselbit i det arbetet där vi nu tar nästa steg för att främja cirkulär konsumtion, säger Annette Karlberg, marknadsplatsdirektör för köp & sälj på Blocket.
Blocketpaketet möjliggör smidig och säker handel på Blocket mellan privatpersoner. Användarna kan handla, skicka och betala för varor på Blocket över hela Sverige upp till 20 000 kronor (beroende på betalsätt). Köparen har möjlighet att inspektera en mottagen vara innan slutlig betalning sker till säljaren. Säljaren, som har skickat varan till köparen, kan vara säker på att få betalt eftersom pengarna deponeras genom Rocker. Båda parter identifierar sig med BankID vilket gör köpet tryggt.
Oscar Hyléen, Kommunikations- och IR-direktör Rocker
+46 709 23 59 25
Rocker AB (publ) är ett fintechföretag med bas i Stockholm. Rockers vision är att etablera den ledande appen för banktjänster genom att erbjuda finansiella tjänster enklare att använda och mer prisvärda för vanliga människor. Rocker erbjuder dels tjänster inom betalningar, lån, krediter och sparande. Rocker erbjuder även peer-to-peer checkouttjänster till bland annat Blockets användare. Blocket är Sveriges största marknadsplats för begagnade varor. Rocker har tillstånd som betalningsinstitut i EU och står under tillsyn av Finansinspektionen. Största ägare i Rocker är Schibsted och LMK med 32 respektive 17 procent av aktierna.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke