Connect with us

Marknadsnyheter

Nu kommer mer pengar till Sveriges studerande

Published

on

on, jun 27, 2018 10:05 CET

Den 1 juli höjs studiemedlens bidragsdel med cirka 300 kronor per studiemånad för heltidsstuderande. Samtidigt höjs studiebidraget inom studiehjälpen, som främst lämnas till elever i gymnasieskolan, med cirka 200 kronor per månad. Höjningen av studiebidraget inom studiehjälpen innebär dessutom en retroaktiv utbetalning på 900 kronor för tiden från och med den 1 mars.

Det är första gången på över 10 år som studiebidraget inom studiehjälpen höjs. När det går bra för Sverige vill vi att framgångarna kommer alla till del och satsa på höjda studiebidrag. Det betyder mer pengar till elever och studerande utan att de studerandes studieskulderna ökar, säger Anna Ekström, gymnasie- och kunskapslyftsminister.

Den höjda bidragsdelen inom studiemedlen börjar gälla från och med den 1 juli 2018. Studiebidraget inom studiehjälpen gäller också från och med 1 juli 2018, men betalas ut retroaktivt för perioden mars till juni 2018.

Den höjda bidragsdelen inom studiemedlen berör drygt 500 000 studerande. Höjningen av studiebidraget inom studiehjälpen – som främst lämnas till elever i gymnasieskolan – berör cirka 400 000 elever. Senaste gången en höjning genomfördes inom studiehjälpen var 2006.

Kontakt

Malin Appelgren, pressekreterare hos Anna Ekström, 072-208 96 16

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys