Connect with us

Marknadsnyheter

Ny kartläggning från Svensk Fastighetsförmedling: Här får du mest pist för pengarna

Published

on

Nu är det dags för svenska skidentusiaster att ge sig ut i backen. Till helgen öppnar nämligen många av de största skidorternas liftsystem. För den som drömmer om ett fritidshus i någon av de krispiga vinterlandskapen finns det många aspekter att ta i beaktning. Pris, kommunikation eller pistlängd – vad är viktigast för dig? Enligt en ny kartläggning från Svensk Fastighetsförmedling visar det sig att Riksgränsen ger mest fritidshus för pengarna, minst får du i Åre. Tittar du istället på pistmeter för din fritidshusinvestering toppar dock den populära skidorten listan tillsammans med Funäsfjället.   

Sveriges skidorter besitter en hög internationell standard och är populära resmål under vinterhalvåret. Därför har Svensk Fastighetsförmedling i en ny kartläggning granskat tio populära destinationer i svenska fjällen. Baserat på kostnad, avstånd, antal pister och pris per pistmeter har mäklarkedjan tagit reda på vilka orter som är bäst, beroende på var du bor och vad du värdesätter. Sett till snittpriset för en fjällstuga om 70 kvadratmeter har du störst chans till kap i Riksgränsen. Här är priserna på fritidshus nämligen nästan hälften så låga som i Åre. Vad gäller priset per pistmeter ligger dock skidorten i botten. Dessutom är Riksgränsen mindre tillgängligt för de flesta svenskarna.

För den som värderar mängd och kvalitet på åkningen är Åre ett attraktivt alternativ. Skidorten har, med hela 120 kilometer pist, flest meter skidbacke av de tio destinationerna. Trots sitt höga kvadratmeterpris betyder det att du får näst mest pist för pengarna i byn. Allra mest nedfart för din fritidshusinvestering får du dock i populära Funäsfjällen, där kostar en pistmeter endast 19 kr. Fjätervålen och Riksgränsen, som enbart har 18 respektive 17 nedfarter, har ett betydligt högre pistmeterspris. Men dessa skidorter stoltserar istället med en svårslagen off-piståkning.

– Åre har ett rykte om sig att vara dyrt, något som bekräftas i statistiken om man endast tittar på bostadspriset. Men vår kartläggning visar att du får mycket skidåkning för pengarna. Åre har dessutom kommit att bli en attraktiv sommardestination dit många kommer för att vandra, bergscykla eller bara koppla av. Även Sälens höga kvadratmeterpris kan berättigas med många och långa pister. För boende i södra Sverige är Sälen faktiskt en av de populäraste orterna, mycket tack vare närheten till södra Sverige samt starkt fokus på barnfamiljer, säger Liza Nyberg, VD på Svensk Fastighetsförmedling.

En viktig aspekt att ta i beaktning är också hur långt du behöver resa till din potentiella fjällstuga och hur kommunikationen dit ser ut. För många svenskar ligger Romme ganska lättillgängligt. Säsongen i byn är dock betydligt kortare där jämfört med exempelvis Riksgränsen, som varar från februari till maj. Till Åre går det direkttåg medan du måste byta till buss för att ta dig kollektivt till Sälen. Ska du till Riksgränsen kan du flyga till Kiruna och därefter ta en transferbuss. Det går också att resa dit med tåg. 

– Intresset för att äga en bostad på en skidort har ökat. Många ser det som en ren investering då priserna på bostäder i de populära orterna har ökat markant de senaste åren, dessutom kan den hyras ut. Tidigare har fler svenskar haft utrymme att låna pengar på sina befintliga bostäder för att investera i fritidsboenden men nu har amorteringskraven gjort det svårare. Detta skapar i sin tur en mer segregerad marknad för fjällstugor, säger Liza Nyberg, VD på Svensk Fastighetsförmedling.

Skidort Fritidshus 70 kvm Antal pister Meter pist Pris per meter pist
Fjätervålen, Älvdalens kommun 1 816 570 kr 18 st 15 000 m 121 kr
Funäsfjället, Härjedalens kommun 1 852 060 kr 136 st 100 000 m 19 kr
Idre, Älvdalens kommun 1 816 570 kr 42 st 28 000 m 65 kr
Kläppen, Malung-Sälens kommun 2 364 670 kr 37 st 26 000 m 91 kr
Lofsdalen, Härjedalens kommun 1 852 060 kr 25 st 29 000 m 64 kr
Riksgränsen, Kiruna kommun 1 250 690 kr 17 st 15 000 m 83 kr
Romme, Borlänge kommun 1 462 300 kr 42 st 29 000 m 50 kr
Sälen, Malung-Sälens kommun 2 364 670 kr 101 st 82 000 m 29 kr
Vemdalen, Härjedalens kommun 1 852 060 kr 58 st 52 000 m 36 kr
Åre, Åre kommun 2 368 240 kr 94 st 120 000 m 20 kr

För ytterligare information, kontakta:
Kicki Erkers, presskontakt
Mail: kicki.erkers@svenskfast.se 
Mobil: 072 570 56 18
https://www.svenskfast.se/

Följ oss gärna på: 
www.svenskfast.se

www.mynewsdesk.com
facebook.com/svenskfast
twitter.com/#svenskfast
instagram@svenskfast

Om Svensk Fastighetsförmedling
Svensk Fastighetsförmedling är Sveriges största rikstäckande och oberoende mäklarkedja. Det innebär att vi kan 
ta tillvara på våra kunders intressen helt utan påverkan från banker eller försäkringsbolag. Vi är experter på den lokala bostadsmarknaden med 230 bobutiker och 1 200 medarbetare runtom i hela landet. Bobutikerna drivs av kedjans 200 delägare och flera år i rad har företaget utsetts till en av Sveriges mest attraktiva arbetsgivare. Under 2018 förmedlade Svensk Fastighetsförmedling cirka 28 000 bostäder till ett värde av 60,7 miljarder kronor. I över 80 år har vi fått folk att känna sig hemma, vilket faktiskt gör oss till landets äldsta mäklarkedja. Det hade vi inte varit utan nöjda kunder. 2019 prisades vi för Bäst på Service i ServiceScore. Svensk Fastighetsförmedling 
– mäklaren med koll på läget sedan 1937.

Om kartläggningen
Kartläggningen baseras på prisstatistik från Svensk Mäklarstatistik. Övriga data om de olika destinationerna 
har hämtats från deras respektive skidorts webbplats. Avståndet till destinationerna har hämtats via vägbeskrivningsverktyget i Google Maps. Pris per pistmeter har räknats ut genom att dividera antalet meter pist med det genomsnittliga priset på ett fritidshus om 70 kvadratmeter i respektive skidort. 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.