Marknadsnyheter
Ny lag 2025 halverar skatten för jobbonären


Den allt populärare arbetsformen Jobbonär – pensionärer som både tar ut pension och jobbar – är här för att stanna. Glädjande besked för våra jobbonärer är att det från och med den 1 januari 2025 blir smidigare att kombinera arbete och pension. -Utbetalningarna kan pausas eller förlängas efter behov, vilket öppnar upp för fler möjligheter att fortsätta arbeta utan att drabbas av hög marginalskatt, säger Trifa Chireh, pensionsekonom på LF.
Se tre olika exempel längre ned i pressmeddelandet.
-Livet tar inte slut vid 65 – och det behöver inte karriären göra heller. Det nya lagförslaget öppnar upp för möjligheten att njuta av både arbetslivet och pensionärslivet samtidigt, säger Trifa Chireh.
Nu har du möjlighet att pausa dina tjänstepensionsutbetalningar om du börjar arbeta igen. Och på köpet får du en lägre marginalskatt på den sammanlagda inkomsten av lön och pension.
-Om du fortsätter arbeta efter 66 års ålder, fortsätter du dessutom att tjäna in till den allmänna pensionen och betalar lägre skatt på arbete från det år du fyller 67, säger Trifa Chireh.
Det har hittills varit möjligt att göra uppehåll med utbetalning av den allmänna pensionen. Nu kommer alltså det glädjande beskedet att det även går att göra uppehåll för tjänstepensionen under en period av fem år.
Andelen jobbonärer – pensionärer som fortsätter att arbeta – har enligt Pensionsmyndigheten ökat med över 20 procent sedan 2012.
Den nya lagen innebär alltså att pensionärer och blivande pensionärer själva bestämmer när och hur de vill ta ut sin tjänstepension.
– Vi har länge efterfrågat pausen i branschen och att tjänstepensioner ska erbjudas samma flexibilitet som inom den allmänna pensionen, vilket inkomstskattelagen tidigare satt käppar i hjulet för. Detta är en tydlig signal från regeringen om vikten av att fler ska arbeta högre upp i åldrarna och få möjligheten att hoppa in och ut från arbetsmarknaden utan att drabbas ekonomiskt, säger Trifa Chireh, pensionsekonom på LF.
Länsförsäkringar har tagit fram tre exempel på pensionärer som vill återgå till arbetet och hur skatten påverkas när man pausar tjänstepensionen.
Exempel 1
Per är pensionär och vill under ett år gå tillbaka till jobbet. Han får en lön på 35 000 kronor samtidigt som han får 21 200 kronor i allmän pension och en utbetalning från tjänstepensionen på 16 000 kronor. Det blir en månadsinkomst på 72 200 kronor vilket betyder att Per måste betala 16 500 kronor i skatt. År 2025 pausar Per tjänstepensionen, vilket sänker hans skatt till 13 700 kronor.
Tidpunkt | Intjäning ”blanda arbete med pension” | Före skatt | Efter skatt | Total skatt |
FÖRE LAGÄNDRINGEN(inkomst av lön inräknat) | Allmän pension: 21 200 kr Tjänstepension: 16 000 kr Lön: 35 000 |
72 200 kr | 55 700 kr | 16 500 kr |
EFTER LAGÄNDRINGEN(inkomst av lön borttagen) | Allmän pension: 21 200 kr Tjänstepension: Paus av uttag Lön: 35 000 kr |
56 200 kr | 42 500 kr | 13 700 kr |
Exempel 2
Lisa är pensionär och vill under ett år gå tillbaka till jobbet. Hon får en lön på 35 000 kronor samtidigt som hon får 21 200 kronor i allmän pension och en utbetalning från tjänstepensionen på 32 600 kronor. Det blir en månadsinkomst på 88 800 kronor vilket betyder att Lisa måste betala 29 200 kronor i skatt per månad. År 2025 pausar Lisa tjänstepensionen, vilket sänker hennes skatt till 13 700 kronor per månad.
Tidpunkt | Intjäning ”blanda arbete med pension” | Före skatt | Efter skatt | Total skatt |
FÖRE LAGÄNDRINGEN(inkomst av lön inräknat) | Allmän pension: 21 200 krTjänstepension: 32 600 krLön: 35 000 | 88 800 kr | 58 800 kr | 29 200 kr |
EFTER LAGÄNDRINGEN(inkomst av lön borttagen) | Allmän pension: 21 200 krTjänstepension: Paus av uttagLön: 35 000 kr | 56 200 kr | 42 500 kr | 13 700 kr |
Exempel 3
Olle är pensionär och vill under ett år gå tillbaka till jobbet. Han får en lön på 35 000 kronor samtidigt som han får 21 200 kronor i allmän pension och en utbetalning från tjänstepensionen på 21 300 kronor. Det blir en månadsinkomst på 77 500 kronor vilket betyder att Olle måste betala 22 300 kronor i skatt per månad. År 2025 pausar Olle tjänstepensionen, vilket sänker hans skatt till 13 700 kronor per månad.
Tidpunkt | Intjäning ”blanda arbete med pension” | Före skatt | Efter skatt | Total skatt |
FÖRE LAGÄNDRINGEN(inkomst av lön inräknat) | Allmän pension: 21 200 kr Tjänstepension: 21 300 kr Lön: 35 000 |
77 500 kr | 55 200 kr | 22 300 kr |
EFTER LAGÄNDRINGEN(inkomst av lön borttagen) | Allmän pension: 21 200 kr Tjänstepension: Paus av uttag Lön: 35 000 kr |
56 200 kr | 42 500 kr | 13 700 kr |
I dessa tre exempel ser vi att den som vill börja arbeta efter att ha påbörjat uttag av tjänstepension tidigare var tvungen att betala en hög marginalskatt på den sammanlagda inkomsten av lön och pension eftersom tjänstepensionen inte gick att pausa. Från och med 2025 blir det möjligt att pausa och skjuta upp tjänstepensionen, vilket innebär att så länge hen arbetar kan uttaget från tjänstepensionen pausas. Detta resulterar i en lägre marginalskatt.
Trifas tre bästa tips att maxa sin pensionsutbetalning:
1. Om målet är att få ut maximalt i pension, är det viktigt att planera ditt pensionsuttag så att det varje år hamnar under brytpunkten för statlig skatt. Eftersom du i regel kan styra över hur lång tid du vill ta ut dina olika tjänstepensioner, är det lämpligt att se till att uttaget alltid ligger under gränsen för statlig skatt. Gör en pensionsprognos genom att logga in på minpension.se för att laborera med olika utbetalningstider av dina tjänstepensioner.
2. Det är också viktigt att notera att brytpunkten för statlig skatt räknar in alla dina inkomster. Om du till exempel arbetar heltid eller deltid och samtidigt tar ut din pension, ska du se till att dina totala inkomster inte överstiger brytpunkten för statlig skatt, som är 53 600 kronor per månad 2025. Använd dig av ”räkna ut din skatt” på Skatteverket för att räkna ut dina skatter.
3. Det finns även andra skatteeffekter som kan vara bra att känna till, såsom jobbskatteavdrag och grundavdrag, vilka skiljer sig beroende på om du är över eller under 66 år. I regel gör dessa avdrag att skatten blir högre när du tar ut pension före det år du fyller 67 år. För de som är födda exempelvis 1960, kommer detta att höjas till det år man fyller 68 år, eftersom åldersgränserna i skattesystemet kommer att knytas till de höjda pensionsåldrarna framöver.
Den nya lagen ger dig som pensionär möjlighet att:
- Pausa en påbörjad pensionsutbetalning under de första fem åren.
- Förlänga utbetalningsperioden för att anpassa din ekonomi efter dina behov.
- Kombinera arbete och pension för dig som vill återgå till arbete.
För ytterligare information kontakta:
Trifa Chireh, pensionsekonom på Länsförsäkringar. Tel. 073–094 28 52
Länsförsäkringars pressjour. Tel. 08–588 41 850
Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna ett helhetserbjudande inom bank, försäkring och pension. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom Länsförsäkringar Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom Wasa Kredit finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke