Connect with us

Marknadsnyheter

Ny Life Science-kund till Prevas

Published

on

on, okt 04, 2017 15:18 CET

QuickCool väljer Prevas till sin mjukvaruleverantör inför slutfasen och lanseringen av deras QuickCool® System. Prevas lokala närhet, tekniska kompetens och erfarenhet av att utveckla medicintekniska produkter var avgörande när man valde ny samarbetspartner.

Prevas kommer att spela en central roll i QuickCools fortsatta utvecklingsarbete. En första uppgift blir att optimera, validera och verifiera mjukvaran till QuickCool® System inför CE-märkning och lansering av den nya produkten. Därefter kommer Prevas att
hjälpa till med
underhållstjänster och vidareutveckling av
deras framtida lösningar
.
 

– Vi har gjort ett medvetet val att byta mjukvaruleverantör inför slutfasen av vårt utvecklingsprojekt, säger Fredrik Radencrantz VD på QuickCool. Vårt beslut känns rätt både utifrån ett kortsiktigt och långsiktigt perspektiv. De kortsiktiga fördelarna är flera, bl.a. det faktum att Prevas projektteam kommer att sitta tillsammans med vår egen personal, vilket känns både praktiskt och mer effektivt. Det kommer att underlätta de mjukvaruändringar som vi har planerat samt effektivisera vårt viktiga validerings- och verifieringsarbete. Det finns många synergivinster. Då vi även har valt Prevas som leverantör av underhållstjänster samt vidareutveckling av våra framtida system och lösningar, känns det även som en bra långsiktig lösning.
 

– Vi är mycket glada över att QuickCool valt oss som sin framtida samarbetspartner inom produktutveckling.
Vi jobbar alltid i ett nära samarbete med våra kunder och via vårt Life Science-erbjudande kan vi även leverera ytterligare kompetenser inom inbyggda system och QA till QuickCool. Prevas har mer än 30 års erfarenhet av att balansera ny och beprövad teknik när det gäller att på ett effektivt sätt skapa innovativa produkter, säger Patrick Buschow regionchef på Prevas.

För mer information och uppföljning

Patrick Buschow
, Regional Manager Prevas AB

E-post:
patrick.buschow@prevas.se
, Tel: +46 40 691 95 50, Mobil +46 70 743 53 81

Håkan Erlandsson,
Business Unit Manager Prevas AB

E-mail:
hakan.erlandsson@prevas.se
, Mobil: +46 703 10 22 24

Om Prevas

Prevas är utvecklingspartner till företag inom många branscher. Vår passion är att lösa teknikutmaningar för att utveckla smarta produkter och smarta fabriker.
Med spetskompetens inom teknisk produktutveckling, inbyggda system och industriell IT automation bidrar Prevas med innovativa lösningar och tjänster som skapar tillväxt. Prevas startade 1985 och är huvudleverantör och utvecklingspartner till ledande företag inom branscher som Life Science, telekom, fordon, försvar, energi samt verkstadsindustrin. Kontor finns i Sverige, Danmark, Norge och Indien med ca 600 medarbetare. Prevas är börsnoterade på NASDAQ Stockholm sedan 1998. För mer information, se
www.prevas.se
.

 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys