Connect with us

Marknadsnyheter

Ny standard för strömskydd i stora datacenter: Schneider Electric lanserar Galaxy VXL UPS

Published

on

Kompakt är ett nyckelord när det gäller framtidens datacenter. Galaxy VXL tar 52 procent mindre plats än branschens genomsnitt och sätter därmed en ny standard för platsbesparande UPS-teknologi i stora datacentermiljöer.

Schneider Electric, ledare inom digital transformation av energistyrning och automation, lanserar nu Galaxy VXL. En högeffektiv, kompakt, modulär, skalbar och redundant 500-1250 kW (400V) 3-fas UPS, komplett med förbättrad cybersäkerhet, programvara och säkerhetsfunktioner.

– Behovet av stora infrastruktursystem växer i en hög takt. För att kunna skydda kritiska anläggningar är det avgörande att kunderna får tillgång till de mest hållbara, robusta och effektiva teknologier som finns, samtidigt som energi- och miljöpåverkan minskas, säger Tarunjeet Sarao, SVP Data Center Systems på Schneider Electric.

Om Galaxy VXL UPS

  • Galaxy VXL kan driva upp till 1,25 MW i en enhet och upp till 5 MW med fyra enheter i parallell drift. Samtidigt minskar kundernas totala ägandekostnader (TCO) genom en förbättrad drift- och energieffektivitet.
  • För första gången någonsin erbjuds en UPS med skalbara 125 kW kraftmoduler i ett 3U-utrymme. Den modulära arkitekturen gör det möjligt att minska sina kapitalutgifter (CapEx) genom att lägga till fler kraftmoduler när behovet växer.
  • Live Swap-funktionen ger ökad drifttid, tillgänglighet och förenklad service.
  • Galaxy VXL levererar upp till 99 procent i högeffektivt eConversion-läge, och upp till 97,5 procent effektivitet i dubbelkonverteringsläge, tack vare patenterad driftsteknik. Detta ger strömskydd i klass 1, samt ledande nivåer av energibesparingar samtidigt som UPS-enhetens koldioxidutsläpp minskas med en faktor på 2.
  • Galaxy VXL är kompatibel med både litium jon- och VRLA-batterier.
  • Med Galaxy VXL introducerar Schneider Electric sitt EcoCare-medlemskap. Ett medlemskap som erbjuder förstklassig service på plats och fjärrsupport från tekniska experter. 24/7 fjärrövervakning med AI-stöd samt tillståndsbaserat underhåll för att halvera driftstörningar. Detta hjälper till att förlänga UPS-enhetens livslängd.
  • Schneider Electrics EcoStruxure IT-programvara gör att kunderna får en trygg och ansluten fjärrdrift, med förbättrad säkerhet och Ethernet-anslutningar som är certifierade enligt de senaste IEC 62443-4-2-säkerhetsstandarderna.
  • Perfekt för prefabricerade datacenter. Med en mindre fysisk storlek, högre effektivitet och lägre kostnader är Galaxy VXL idealisk för prefabricerade datacenter.
  • Galaxy VXL UPS finns tillgänglig i alla 400V IEC-regioner världen över.

Schneider Electric Galaxy VXL UPS finns tillgänglig för beställning omgående.

För mer information, besök hemsidan.

För ytterligare information och kontakt klicka här.

Schneider Electric Schneiders syfte är att påverka genom att ge alla möjlighet att göra det mesta av vår energi och våra resurser, och därigenom överbrygga framsteg och hållbarhet för alla. På Schneider kallar vi detta Life Is On. 

Vår mission är att vara den betrodda partnern inom hållbarhet och effektivitet. 

Vi är en global ledare inom industriell teknologi som för med sig världsledande expertis inom elektrifiering, automation och digitalisering till smarta industrier, robust infrastruktur, framtidssäkrade datacenter, intelligenta byggnader och intuitiva hem. Förankrade i vår djupa branschkunskap tillhandahåller vi integrerade, helhetslösningar med AI-aktiverad industriell IoT med anslutna produkter, automation, programvara och tjänster, vilket levererar digitala tvillingar för att möjliggöra lönsam tillväxt för våra kunder.  

Vi är ett företag för människor med ett ekosystem av 150 000 kollegor och över en miljon partners verksamma i över 100 länder för att säkerställa närhet till våra kunder och intressenter. Vi omfamnar mångfald och inkludering i allt vi gör, styrs av vårt meningsfulla syfte om en hållbar framtid för alla. 

www.se.com/se/sv 

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys