Connect with us

Marknadsnyheter

Ny testvinst för Coop bearnaise

Published

on

År efter år fortsätter Coops bearnaisesås att imponera på landets smakpaneler. Nu även i Testfaktas oberoende laboratorietest.

– Det börjar bli svårt att hålla räkningen, men åtminstone fyra förstaplatser har Coop bearnaise kammat hem genom åren. En riktigt konstant på den svenska grillhimlen som det just nu även är medlemspris, säger Minna Björklund, chef sortiment EVM (Egna Varumärken) på Coop Sverige.

I Testfaktas test av svenskarnas mest älskade såser, i minst sommartider, bedömdes utvalda produkter utefter dragonsmak, örtighet, syra och sälta. Till smaktestet adderades sedan även betyg för konsistens, doft och utseende. Och som många gånger tidigare stod Coop bearnaise som vinnare när poängen skulle räknas ihop.

Coops EVM-bea fick totalbetyget 7,4/10, en litet hack före Jureskogs, och ett par kliv från övriga såser i testet som genomfördes tidigare i juni.

”Krämig, fin konsistens med milda, örtiga smaker och bra syra” sammanfattade juryn Coops bearnaisesås som även var en av testets billigaste att handla in.

3 somriga rätter som passar bra med bea:

Grillad flapsteak och champinjoner

Zucchinibiffar med pommes

Grillad pizza med oxfilé

För mediefrågor, kontakta
Coops presstjänst: 010-743 13 13 
eller media@coop.se 

Coop är en av Sveriges största dagligvarukedjor som levererar prisvärd, hållbar matglädje och har mer än 800 butiker från Kiruna i norr till Smygehamn i söder. Coop har sedan 2008 erbjudit näthandel av mat och vår butik på coop.se erbjuder mer än 80 procent av de svenska hushållen möjligheten att få tillgång till sin beställning via hemleverans eller andra leveransmöjligheter. Coop rankas som ett av Sveriges mest hållbara varumärken och har störst andel ekologisk försäljning i branschen. Totalt omsätter Coop i Sverige 48 miljarder kronor och har över 22 000 medarbetare. För mer information om Coop besök: http://www.coop.se.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys