Marknadsnyheter
Ny vd i Sparbanksstiftelsen Norrland och Sparbankstiftelsen Norrlands Riskkapitalstiftelse


Frida Anundsson blir ny vd i Sparbanksstiftelsen Norrland och Sparbanksstiftelsen Norrlands Riskkapitalstiftelse. Hon tar över rodret från Maria Hedblom som efter 14 år på olika poster i stiftelserna går i en välförtjänt deltidspension från och med september.
– Det är med stor glädje och ödmjukhet jag ser framemot hösten och att axla rollen som vd, säger Frida Anundsson.
Frida Anundsson kommer närmast från rollen som kontorschef för Swedbanks bankkontor i Västernorrland och har jobbat i Swedbank sedan 2011.
– Under mina år i Swedbank har jag haft en god kontakt med Sparbanksstiftelsen Norrland. Maria Hedblom har gjort ett väldigt bra jobb under sina 14 år och det känns hedrande att nu få ta vid och fortsätta utveckla stiftelserna framåt tillsammans med kompetenta styrelser och engagerade huvudmän, säger Frida Anundsson.
Maria Hedblom har arbetat med Sparbanksstiftelsen Norrland och Riskkapitalstiftelsen sedan 2008 och har axlat rollen som vd för stiftelserna sedan 2017. Nu lämnar hon alltså över facklan till kollegan Frida Anundsson, som kommer att fortsätta vara stationerad i Örnsköldsvik och därmed stärker närvaron i Västernorrland.
– Frida kommer in i rollen med både bred erfarenhet inom Swedbank och nya perspektiv så vi är väl rustade för att fortsätta resan, säger Maria Hedblom.
Hon får medhåll från stiftelsernas styrelseordförande Johan Duvdahl som ser stora möjligheter till utveckling och entreprenörskap i norra Sverige under kommande år.
– Vi står inför en spännande tid med stora planerade investeringar. Där kan våra stiftelser under ledning av Frida bidra med både kunskap, nätverk och kapital för att stötta unga entreprenörer, säger han.
Frida Anundsson har arbetat med Swedbank i olika funktioner och orter i Västerbotten och Västernorrland och bor med sin man och två barn i Kroksta, Örnsköldsvik. Hon lyfter särskilt Sparbanksstiftelsens grundläggande idé om att främja sparandet och ge unga kunskap att fatta bra privatekonomiska beslut som viktiga verktyg för frihet och jämlikhet.
– I slutändan handlar det om frihet och jämlikhet. Sparbanksstiftelsens grundläggande idé att främja sparsamhet ligger mig väldigt varmt om hjärtat, säger Frida Anundsson.
För mer information:
Maria Hedblom
Vd Sparbanksstiftelsen Norrland och Sparbanksstiftelsen Norrlands Riskkapitalstiftelse
maria.hedblom@sparbanksstiftelsennorrland.se
070-236 54 36
Frida Anundsson
Tillträdande vd Sparbanksstiftelsen Norrland och Sparbanksstiftelsen Norrlands Riskkapitalstiftelse
frida.anundsson@swedbank.se
Johan Duvdahl
Styrelseordförande Sparbanksstiftelsen Norrland och Sparbanksstiftelsen Norrlands Riskkapitalstiftelse
johan.duvdahl@storuman.se
070-379 31 15
Fotograf:
Elin Sävelind, Timeline Photo
__________________________________
Sparbanksstiftelsen Norrlands Riskkapitalstiftelse verkar för att främja regional utveckling i Västerbottens och Västernorrlands län. Genom att investera i aktieposter hjälper vi nystartade företag i vår region. Den främsta målsättningen med våra investeringar är inte att maximera avkastningen i form av pengar utan att vara en kraft som verkar för långsiktig regional utveckling.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke