Connect with us

Marknadsnyheter

Nya huvudägare i Provide IT Sweden AB som vill öka tillväxttakten

Published

on

Provide IT Sweden AB (publ) meddelar härmed att Faraj Industries AB, helägt av Bolagets VD och Styrelseledamot Bawan Faraj, har passerat flaggningsgränsen om 10 % och 5% genom överlåtelse av aktier. Faraj Industries AB har idag överlåtit 846 840 av sina aktier för 1,8 Sek/aktie till MPPK HoldCo AB, delägt i lika andelar av Philip Kornmann, Marek Pietrzak och Mariusz Pietrzak, tillsammans de ”Nya huvudägarna”. Efter överlåtelsen äger Faraj Industries AB 151 240 st aktier.

De Nya huvudägarna driver för närvarande konsultverksamheten Codepole AB, som likt Bolaget erbjuder uthyrning av IT-konsulter. Codepole AB startades 2020 och beräknas nå en omsättning på cirka 15 miljoner för år 2024. De Nya huvudägarna har som avsikt att omgående kalla till en extrastämma för att bilda en ny Styrelse där de Nya huvudägarna väljs som Styrelseledamöter.  

De Nya huvudägarna vill fortsätta förvalta och utveckla Bolagets nuvarande vision och strategi, men vill förstärka tillväxten genom förvärv. Dessutom ämnar de Nya huvudägarna ersätta Bawan Faraj som Bolagets VD med Philip Kornmann, cirka 3 månader efter en extrastämma. Philip har varit VD för konsultverksamheten Codepole AB sedan 2020 och har tidigare grundat och framgångsrikt sålt verksamheter inom IT-branschen.

Ovanstående ändringar i Styrelse förutsätter godkännande på en extra bolagsstämma.

Bawan Faraj kommenterar:

-Efter ca 13 år som huvudägare och VD är det dags att lämna över facklan. Även efter så pass lång tid har det inte varit ett enkelt beslut. Men efter tuffa perioder som Covid-19, lågkonjunktur och förändringar på konsultmarknaden i kombination med minimal semester så har det tyvärr slitit på mig och jag behöver vila. Samtidigt känner jag att vi börjar närma oss slutet av lågkonjunkturen och har lyckats nå en bra beläggningsgrad, skapat bra team, stark kassa och stora förutsättningar för den kommande lönsamma tillväxten. På så sätt tycker jag att tajmingen av ett ägarbyte känns rätt för bolagets bästa och dess aktieägare. Självfallet hade jag gärna velat fortsätta vara en större passiv aktieägare för jag tror så himla mycket på bolaget. Men tyvärr behöver jag kapital för att kunna vila och planera vad det blir härnäst. En förutsättning för en försäljning har varit att det är rätt köpare, och de nya huvudägarna känns som rätta personer för att ta Provide IT till nästa nivå och skapa aktieägarvärde, samtliga har erfarenhet av konsultbranschen och har ett stort driv för att bygga vidare samt förvalta vår strategi och vision. Vid förhandling av försäljningspris så har detta varit en stor faktor. Man kan då fråga sig varför jag istället inte kliver av min position, behåller samtliga aktier och låter någon annan ta över VD-rollen? Förutom privatekonomiska skäl så tycker jag att vid ett så pass litet bolag som Provide IT är det viktigt att VD är en huvudägare. Av erfarenhet så vet jag att blir bättre såhär. Styrelse och ledning borde vara aktieägare, och det ska vara en nivå som är tillräckligt seriös. Då skapar man en grund för en framgångssaga.

Nya huvudägarna: Philip Kornmann, Marek Pietrzak och Mariusz Pietrzak kommenterar.

-Vi har länge följt Provide IT och ser att det finns en väldigt stor potential i bolaget, framförallt i dess mycket erfarna och kompetenta team. Vi vill behålla Bolagets nuvarande vision och strategi men har även som målsättning att förstärka tillväxten genom strategiska förvärv. Vi är övertygade om att vi är rätt personer att vidareutveckla bolaget med vår erfarenhet och driv. Det är en betydande investering för oss att bli huvudägare och vi kommer att göra vårt yttersta för att nå nya höjder i bolaget och skapa värde för aktieägarna.

Hampus Lundqvist(säljansvarig, styrelseledamot och delägare) kommenterar.

– Jag ser positivt på att vi får in nya, drivna ägare i bolaget, precis vad vi behöver för att ta nästa steg och växa ännu starkare. Med deras erfarenhet av att driva konsultbolag internationellt och förvärva tillväxtbolag ser jag stora fördelar för vår framtid. Under de senaste åren har vi lagt en stabil grund för att växa både hos direktkunder och öka våra intäkter. Nu är vi redo att ta vår verksamhet till nästa nivå, och jag ser verkligen fram emot den fortsatta tillväxtresan med vårt nya starka team. Jag vill även passa på att tacka Bawan för hans insatser på Provide it och det samarbete vi har haft under dessa år.

Nya huvudägarnas bakgrund.

Philip Kornmann

Philip Kornmann är en entreprenör med en stark bakgrund i IT-branschen, bland annat som delägare till Codepole AB, en konsultverksamhet inom IT verksam i Sverige, Polen och Schweiz. Hans tidigare erfarenheter från att bland annat ha grundat Advanon AG, en online-baserad plattform för Factoring baserad i Schweiz, och haft rollen som Business Analyst på Google understryker hans entreprenöriella driv och strategiska tänkande. Philip har en Master in Management från HEC Paris i Frankrike, en av Europas främsta handelshögskolor.
 

Kontaktuppgifter:

Epost: philip.kornmann@gmail.com

Mariusz Pietrzak

Mariusz Pietrzak är en erfaren entreprenör. Han är delägare till Codepole AB, en konsultverksamhet inom IT, och har en gedigen bakgrund inom finans och investeringar. Mariusz jobbade tidigare inom Investment Banking och Private Equity. I dessa roller var han fokuserad på den centraleuropeiska marknaden och var bland annat involverad i bolag aktiva inom logistik, paketering, hälsa och retail. Mariusz har en Master i Banking & Finance från University of St. Gallen i Schweiz.

Kontaktuppgifter:

Epost: mariusz.pietrzak@gmail.com

Marek Pietrzak

Marek Pietrzak är en skicklig investerare och entreprenör med en stark bakgrund inom finans och investeringar. Som delägare till Codepole AB, och med sina tidigare erfarenheter, bidrar han med kunskap inom både tech och finans. Innan hans nuvarande engagemang i Codepole, hade Marek rollerna Investment Professional inom Private Equity, Investment Banking expert på Deutsche Bank och Business Development Manager på Zalando. Marek har en Master in Management från HEC Paris i Frankrike, en av Europas främsta handelshögskolor.

Kontaktuppgifter:

Epost: mrk.pietrzak@gmail.com

Denna information är sådan information som Provide IT Sweden AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 7 januari 2025.

För ytterligare information

Bawan Faraj
VD, Provide IT Sweden AB (publ)
Telefon: 0762-519 670
E-post: bawan@provideit.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.