Connect with us

Marknadsnyheter

NYAB AB: Uppsala kommun fattar nytt beslut att välja NYAB och Azvi som generalentreprenör för Uppsala spårvägsprojekt

Published

on

Uppsala kommun har fattat ett nytt beslut att välja NYAB, tillsammans med partnern Azvi, som generalentreprenör för byggandet av Uppsala spårväg. Beslutet inkluderar även en beställning för Fas 1 av projektet som omfattar designarbete, upphandling av underentreprenörer, upprättande av en produktionsplan samt beräkning av projektkostnader.

NYAB meddelade tidigare den 29 oktober 2024 att de valts som generalentreprenör för projektet tillsammans med Azvi. Den 25 november 2024 informerade Uppsala kommun deltagarna i upphandlingsprocessen att tilldelningen återkallades, då ytterligare kontroller ansågs nödvändiga innan kontraktet tilldelades.

NYAB och Azvi, ett företag som specialiserar sig på spår-, el-, signal- och telekomarbeten i järnvägsprojekt, kommer att verka genom ett integrerat joint venture, där båda parter har 50% andel och ska vara solidariskt ansvariga gentemot kunden.

NYAB uppskattar att beställningen av Fas 1 har ett värde på 150–200 miljoner kronor (cirka 13–17 miljoner euro) för joint venture-bolaget. Fas 1 förväntas vara slutförd inom elva månader efter kontraktsskrivningen.

I enlighet med lagen om offentlig upphandling är beställningen föremål för en 10-dagars avtalsspärr, varefter ett kontrakt kan undertecknas.

Deltagandet i Fas 1 av projektet gör att NYAB är väl positionerat för att erhålla beställningen av Fas 2, som inkluderar byggnadsarbetet och som NYAB uppskattar har ett värde på 5 miljarder kronor (cirka 440 miljoner euro) för joint venture-bolaget. Kontraktssumman kommer att fastställas under Fas 1. Fas 2 i projektet beställs separat av Uppsala kommun och planeras att starta 2025 och slutföras 2029.

Kontakt
Johan Larsson, VD, NYAB AB, johan.larsson@nyabgroup.com, +46 (0)70 182 50 70

NYAB:s Certified Adviser är Augment Partners AB, info@augment.se, +46 (0)8 604 22 55.

Denna information är sådan information som NYAB AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nämnda kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 20 december 2024 kl. 15:20 CET.

Om NYAB
NYAB möjliggör samhällets utveckling för kommande generationer, med omfattande erfarenhet från komplexa och utmanande projekt. NYAB erbjuder ingenjörs-, bygg- och underhållstjänster inom hållbar infrastruktur, industribyggnation och förnybar energi och bidrar därigenom till den gröna omställningen. NYAB är verksamt i Sverige och Finland, inom både privat och offentlig sektor.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys