Connect with us

Marknadsnyheter

Nyhet! Dessertlikör med smak av Kanelbulle & mjölk

Published

on

må, okt 02, 2017 14:52 CET

Nu lanseras en ny dessertlikör på Systembolaget – en krämig likör med smak av nygräddade kanelbullar med kall mjölk. Den heter Kanelbulle mjölk kort och gott. Och naturligtvis lanseras likören på Kanelbullens dag den 4 oktober.

Kanelbulle mjölk är den första dessertlikören som nu lanseras i serien
Svenska Bakverk
. En likör som smakar som barndomens allra bästa fikastunder – de där med hemmabakade bullar i köket. Upplev de stunderna igen – med en helt naturlig produkt gjord på färsk mjölk och naturliga smakämnen.

Servera gärna likören väl kyld över is som ett alternativ till dessert eller som den är. Och njut av smaken av det mest svenska av bakverk – kanelbullen.


     
Vi är väldigt stolta och glada över att ha lyckats skapa en dessertlikör som så exakt smakar som en rykande, nygräddad kanelbulle. Med ett riktigt kallt glas mjölk till. Kanelbulle mjölk är den första dessertlikören i serien
Svenska Bakverk
, säger
Martina Tamlet, Brand Manager på Arcus Sweden
.

Dessertlikör med smak av Kanelbulle mjölk går att beställa på Systembolaget fr.o.m. Kanelbullens dag den 4 oktober.

Artikelnummer: 82839

Alkoholhalt: 17 %

Pris: 189 kronor

Volym: 700 ml

Leverantör: Arcus Sweden AB

För mer information, varuprover och högupplösta bilder vänligen kontakta:

Emma Lind, PR Consultant, Kelly and Pling

emma.l@kellyandpling.com

073 553 72 82

Martina Tamlet, Brand Manager, Arcus Sweden

Martina.talmet@arcussweden.se

070 522 73 94

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys