Connect with us

Marknadsnyheter

Nytt koncept för Peabs byggarbetsplatser minskar miljöavtrycket

Published

on

­­­Peab lanserar ett helt nytt koncept för byggarbetsplatser, med krav på lägre energiförbrukning och miljöbelastning. Målet är att minska avtrycket på miljön från ett bygge genom styrmedel och riktlinjer för såväl avfall, vattenförbrukning samt logistik och arbetsmaskiner. Peab räknar med att kunna minska energiförbrukningen med cirka 25 procent i ett standardprojekt.

Idag finns en lag om klimatdeklaration vid uppförandet av nya byggnader för att byggherrar ska kunna redovisa vilken påverkan på klimatet en ny byggnad har. Klimatdeklarationen innehåller data om byggnadens klimatpåverkan, samt en del av byggarbetsplatsens påverkan under uppförandetiden. Peabs nya koncept för byggarbetsplatsen är ett viktigt komplement som styr den byggande verksamheten mot en lägre klimatbelastning, vilket därmed minskar belastningen från hela byggprocessen.

Det allra viktigaste är att minska vår klimatbelastning för vår nyproduktion men byggarbetsplatsens klimatbelastning ska inte förringas och därför har vi nu arbetat fram ett koncept som ska göra det enklare för vår produktion att förändra dess påverkan i utförandeskedet. Eco-byggarbetsplatsen är en tilläggstjänst som går att arbeta in i alla våra bygg- och anläggningsprojekt i projekteringsskedet, berättar Embla Winge, utvecklingsledare inom klimat på Peab. 

Eco-byggarbetsplatsen fokuserar på fyra huvudområden:
Energi – bodetableringen på en eco-byggarbetsplats består av välisolerade, premiumbyggbodar med utökade åtgärder kring både värmehushållning samt uppvärmningstyp. I projekt som utför byggnader finns även styrning av uttorkning och belysning ute på byggarbetsplatsen, vilket bidrar till väsentligt lägre energiförbrukning.

Avfall och vattenhantering – Andelen återbrukade och återvunna produkter och material önskas ökas och följs upp kontinuerligt. Konceptet kräver även en övervakning av projektets vattenuttag för att öka medvetenhet kring vår förbrukning.

Arbetsmaskiner – Alla mindre maskiner (under 400 kg) drivs av el eller bränslecell. Minst hälften av de större arbetsmaskinerna ska drivas med klimatanpassade alternativ till fossila bränslen, som till exempel el eller HVO. Allt data för samtliga maskiner, även ej fossilfria följs upp och mäts löpande.

Logistik – Genom flera nivåer av logistikplanering, strukturerad godsmottagning och slottidsbokade leveranser nyttjas resurser effektivare både vad gäller personal, maskiner och material. Det medför en effektivare resursanvändning och minskade koldioxidutsläpp.

 

Foto: Peab och Helen Shippey

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Peabs pressavdelning, 010 456 86 00

 

Peab är Nordens samhällsbyggare med 14 000 medarbetare och en omsättning på 58 miljarder kronor. Med lokal närvaro och fokus på egna resurser utvecklar, anlägger och bygger vi vardagen där livet levs. Huvudkontoret finns i Förslöv på Bjärehalvön i Skåne. Aktien är noterad vid Nasdaq Stockholm.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys