Marknadsnyheter
Nytt nätverk vill skapa plats för olika berättelser och röster i den svenska musikbranschen
Kvinnliga artister stod för 30 procent av låtarna på Billboards topplista för de mest spelade låtarna i USA 2022. Men bland låtskrivarna till de största hitsen var bara 14 procent kvinnor och bland producenter var de ännu färre – tre procent. Endast 1 av 5 låtskrivare hos STIM är kvinnor.
Är män bättre på musik än kvinnor? Nej självklart inte men det kan man tro när man tittar på siffrorna i musikbranschen. Ja visst går det framåt men alldeles för långsamt. Både utbildningar och branschen har ett ansvar, menar Anneli Axelsson ordförande i Musikerförbundets Kvinnokommitté som tillsammans med föreningen Kvast har tagit initiativet till nätverket.
-Det är inte som förr när det var förbjudet för en kvinna att spela cello, för att man är tvungen att sära på benen när man spelar. Tack o lov! Men fortfarande finns det stereotypa könsroller på musikområdet. Vi behöver en övergripande strategi för att komma åt problemet där hela branschen bör ta ett ansvar och inte bara några få eldsjälar, menar Anneli Axelsson.
Livecoachning av chefer på Folk och kultur den 9 februari!
Nätverket för en jämställd och inkluderande musikbransch har en monter på Sveriges största kulturpolitiska konvent Folk och Kultur i Eskilstuna den 7-9 februari och på scenen den 9 feb kl 11:00-12:00 kommer en expertpanel att livecoacha chefer för att ge inspiration till en mer jämställd och inkluderande musikbransch.
Läs mer på föreningen Kvasts hemsida.
Expertpanelen består av:
Aurelia Dey – multikonstnär som uppmärksammar inkludering och mångfald,
Ceylan Holago – inkluderingsstrateg och kulturproducent
Sara Aldén – jazzsångerska, genusvetare och ordförande i Impra.
Karin Inde, Musikerförbundets ordförande, och Ludvig Werner, VD för Ifpi, har anmält sig för att “roastas” av panelen.
Moderator för Livecoachningen: Ametist Azordegan – musikjournalist, social entreprenör och känd kulturstrateg.
Vid frågor kontakta:
Anneli Axelsson
+46 (0)70-5469937
anneli.axelsson@musikerforbundet.se
Sofia Sahlin
+46(0)70 628 83 58
sofia.sahlin@kvast.org
Med stöd från
NÄTVERKET FÖR JÄMSTÄLLDHET OCH INKLUDERING I MUSIKBRANSCHEN:
EPOS (Equality and Purality on stage)
Female Songwriter’s Day
FST (Föreningen Svenska Tonsättare)
Herrarnas Kalas – och de kvinnliga musikerna i Eskilstuna
IMPRA
Keychange
Konstmusiksystrar
KVAST (Kvinnlig Anhopning av Svenska Tonsättare)
Lilith Eve – föreningen för kvinnliga låtskrivande artister
Musikerförbundets kvinnokommittée
Musikmakarna – Songwriters Academy of Sweden
Popkollo
ViS (Visan i Sverige)
Vem kan bli producent?
shesaid.so Sweden
SYMF (Sveriges yrkesmusikerförbund)
Släs (Her Songs for Him)
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
