Marknadsnyheter
Observit (publ) och Crystal Alarm lanserar personlarm med trygghetskameror
Observit och Crystal Alarm inleder ett nytt samarbete som innebär en banbrytande säkerhetslösning för kollektivtrafik. Genom att kombinera Observits avancerade kameralösningar med Crystal Alarms personlarm kan vi erbjuda en helt ny nivå av trygghet i realtid.
När ett personlarm aktiveras, söker Crystal Alarm efter närliggande kameror som skickar live-video direkt till larmmottagaren. Denna funktionalitet stödjer inte bara den egna larmcentralen och kollegor, utan även nästan alla larmcentraler i Sverige. Detta möjliggör snabbare och mer informerade insatser vid incidenter, vilket ger ytterligare ett kraftfullt verktyg för att skilja skarplarm från falsklarm.
En av de stora fördelarna med Observits kameror är deras enkelhet när det gäller installation. De kräver ingen avancerad infrastruktur eftersom all funktionalitet ligger integrerad direkt i varje kamera. Detta gör det enkelt och kostnadseffektivt att implementera den här trygghetslösningen.
”Det här samarbetet med Crystal Alarm representerar en betydande milstolpe för både trygghetsteknik och personligt skydd,” – säger Björn Callenfors, VD på Observit. ”Genom att kombinera vår mjukvara för trygghetskameror med Crystal Alarms intelligenta larmsystem, kan vi hjälpa till med att öka tryggheten för våra användare.”
“Vi är mycket entusiastiska över vårt samarbete med Observit. Genom att kombinera våra styrkor kan vi erbjuda en säkerhetslösning som inte bara ökar tryggheten för personal och kunder i realtid, utan också är enkel att implementera och använda. Detta partnerskap markerar ett viktigt steg i vår strävan att ständigt förbättra säkerheten i olika miljöer,” – säger Jens Olsson, VD för Crystal Alarm.
För mer information:
Björn Callenfors, VD
+46 70 535 00 76
Bjorn.callenfors@observit.se
Certified Adviser:
Aktieinvest FK AB (556072-2596)
Box 7415 103 91 Stockholm
Telefon: +46 8 506 517 03
ca@aktieinvest.se
www.aktieinvest.se
Om Observit AB
Observit är marknadsledande i Norden när det gäller mobil videoövervakning inom kollektivtrafiken. I kundbasen finns stora välkända bussoperatörer som Nobina, Keolis, Transdev, Vy samt andra transporttunga kunder som Elis. Företaget tillhandahåller programvara som en molntjänst, en SaaS-lösning (Software as a Service), och har för närvarande cirka 40 000 licenser (en licens per kamera) anslutna över hela världen. Observit har huvudkontor i Sundsvall, samt kontor i Malmö och London, Storbritannien. Mer information www.observit.com. Mer information www.observit.com
Om Crystal Alarm
Crystal Alarm erbjuder ett branschledande personlarm i mobilen för en säkrare arbetsmiljö. Genom smarta funktioner såsom positionering, medhörning och direktkoppling till Sveriges främsta larmcentraler ger Crystal Alarm er möjligheten att öka tryggheten för era medarbetare under ensamarbete och riskfyllda situationer. Mer information www.crystalalarm.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke