Connect with us

Marknadsnyheter

Offentliggörande av delårsrapport 3, 2024

Published

on

Syncro Group AB (publ) (”Syncro Group” eller ”Bolaget”) offentliggör härmed delårsrapport för tredje kvartalet (juli-september) och för årets första nio månader (januari-september) 2024. Rapporten finns tillgänglig som bifogat dokument samt på Bolagets hemsida (www.syncro.group). Nedan följer en sammanfattning av rapporten.

Tredje kvartalet, juli – september 2024, i sammandrag

    Nettoomsättningen uppgick till 37,5 (48,7*) mkr

    (*) Dotterbolaget Gigger avyttrades i inledningen av september 2024 och justerat för Gigger i september 2023 blir jämförelse av nettoomsättningen 37,5 (37,4) mkr

    Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 22,5 (-5,5) mkr

    Periodens kassaflöde uppgick till -2,2 (0,6) mkr

    Periodens resultat per aktie före utspädning uppgick till 0,01 (-0,07) kr

    Eget kapital per aktie före utspädning uppgick till 0,04 (0,15) kr

    Övriga externa kostnader uppgick till -2,6 (-5,1) mkr, en förbättring med 50%

    Personalkostnader** uppgick till -6,1 (-9,6) mkr, en förbättring med 36%

 

Delårsperioden, januari – september 2024, i sammandrag

    Nettoomsättningen uppgick till 126,4 (139,9*) mkr

    (*) Dotterbolaget Gigger avyttrades i inledningen av september 2024 och justerat för Gigger i september 2023 blir jämförelse av nettoomsättningen 126,4 (128,6) mkr

    Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 10,0 (-21,1) mkr

    Periodens kassaflöde uppgick till -5,5 (2,6) mkr

    Periodens resultat per aktie före utspädning uppgick till 0,00 (-0,12) kr

    Eget kapital per aktie före utspädning uppgick till 0,04 (0,15) kr

    Övriga externa kostnader uppgick till -10,3 (-12,7) mkr, en förbättring med 19%

    Personalkostnader** uppgick till -23,0 (-31,1) mkr, en förbättring med 26%

** Justerat för ”giggarekostnader” som allokerats till direkta kostnader för beräkning av koncernens jämförbara reella personalkostnader

 

Väsentliga händelser under tredje kvartalet

  Syncro ingick nordiskt avtal med mediabyrån Tre Kronor.

  Syncro offentliggör extern värdering av dotterbolaget Collabs som bedöms kunna värderas till cirka 2 mdr.

  Syncro förtydligar sitt fokus på influencer marketing och dotterbolaget Gigger avyttras för 32,5 mkr.

  Syncro beslutar om företrädesemission om 26,5 mkr samt upptar brygglån om 6,5 mkr.

  Syncro’s styrelse föreslår sammanläggning av aktier och minskning av aktiekapital, att beslutas på extra bolagsstämma.

 

Väsentliga händelser efter periodens utgång

  Extra bolagsstämma den 1 november 2024 beslutar om sammanläggning av aktier och minskning av aktiekapital.

  Kallelse sker till extra bolagsstämma den 12 november 2024, för beslut om företrädesemission av units.

  Teckningskursen för teckning av aktier med stöd av teckningsoption serie TO5 fastställs till 1,68 kr per ny aktie.

 

VD har ordet – ”Fokusering och strategi skapar framtidsutsikter”

 

Omfattande omstrukturering för hållbar tillväxt och skalbarhet

Syncro Group arbetar aktivt för att skapa en långsiktigt hållbar och skalbar verksamhet inom influencer marketing. Vi har genomgått en omfattande omstrukturering för att anpassa oss till dagens marknad, där branschen är under press vilket kräver snabb anpassningsförmåga. Genom avgörande strategiska beslut, såsom avyttringen av vårt dotterbolag Gigger AB för 32,5 miljoner kronor och andra kostnadsbesparingar, kommer vi från och med januari 2025 att minska våra kostnader med cirka två miljoner kronor per kvartal. Genom denna avyttring, som till fullo är kontant betald, har vi även möjlighet att investera mer effektivt i vår kärnverksamhet inom influencer marketing och skapa en mer skalbar plattform. Vår ambition är att etablera oss som en ledande aktör inom skalbar influencer marketing i Europa.

 

Strategiska finansiella åtgärder

Vi arbetar målmedvetet med att stärka vår finansiella ställning för att stödja vår tillväxtresa. En företrädesemission om cirka 26,5 miljoner kronor, där 60 procent av beloppet är garanterat, säkerställer ett stabilt finansiellt stöd för våra kommande satsningar. Vi har även genomfört en omvänd aktiesplit, där 1 000 aktier konsoliderats till en, vilket innebär en ny kurs om cirka 1,5 kronor per aktie utifrån dagenskurs. I kombination med att vi har minskat aktiekapitalet med 25,1 miljoner kronor, har vi skapat ett starkare fritt eget kapital som ger oss den flexibilitet vi behöver för framtiden. Omstruktureringen av koncernen har inneburit att koncernen genom de aktiviteter som vidtagits nära halverat skuldsättningsgraden sedan årsskiftet, från 160 procent till 65 procent. Vidare har både kassalikviditeten och soliditeten ökat under året. Kassalikviditeten har nästan fördubblats från drygt 30 procent till drygt 60 procent. Soliditeten har ökat från 52 procent till 60 procent.

 

Skalbar tillväxt genom strategiska partnerskap

Våra partnerskap har under kvartalet visat en stark utveckling. Samarbeten med aktörer som Scream och Havas har skapat nya kundnätverk och ökat vår närvaro inom influencer marketing. Med mediebyråers växande investeringar inom influencer marketing ser vi betydande intäktspotential genom att integrera vår teknologi i detta ekosystem. En oberoende analys från ParallellNorthIP har dessutom värderat Collabs-plattformen till cirka två miljarder kronor, vilket bekräftar dess långsiktiga potential. Med över 100 aktiva samarbeten ser vi detta som en styrka att bygga vidare på.

 

Strategiskt fokus och åtgärder

För att stärka vår position har vi vidtagit en rad strategiska åtgärder:

  Konsoliderad varumärkesidentitet och strategi: Vi samlar våra varumärken under en enhetlig identitet, och genom att kombinera CUBEs kreativa och strategiska expertis med Collabs AI-teknologi skapar vi en datadriven plattform som optimerar kampanjer i realtid.

  Kostnadskontroll och effektivisering: Vi har frigjort resurser genom optimering av kostnadsstrukturen, vilket ger oss en mer flexibel och skalbar organisation.

  Stärkt företagskultur och försäljningsfokus: Med ett nytt försäljningsfokus och tydliga KPI:er säkerställer vi kontinuerlig uppföljning och effektivitet. Vi levererar mätbara resultat, vilket ger våra kunder tydlig insyn i effekten av sina marknadsföringsinsatser.

  Intäktsgenerering och marginaloptimering: Vi arbetar aktivt för att uppnå positivt EBITDA under andra kvartalet 2025 genom att optimera vår intäktsstruktur och maximera försäljningen via Collabs-plattformen.

  Skalbarhet genom tech: Genom avancerad AI och datasegmentering inom Collabs erbjuder vi högprecisionslösningar som gör influencer marketing mer effektivt för våra kunder och stärker vår position i branschen. Detta arbete är en hörnsten i vår långsiktiga tillväxtstrategi.

 

Framtidsutsikter

Med en renodlad verksamhet och minskad skuldsättning har vi byggt en stabil grund för framtida tillväxt och värdeskapande. Vi ser ett marknadsgap inom influencer marketing som vi är redo att fylla med en plattform som förenar teknisk precision och kreativ expertis. Målet är att etablera oss som en stark aktör i Europa och att förbereda oss för ett potentiellt listbyte till Nasdaq First North Growth Market under 2025.

 

Slutligen vill jag uttrycka min uppskattning för våra medarbetares engagemang och våra aktieägares förtroende. Syncro Group är på väg att expandera med framtidens influencer marketing-plattform, och vi går in i nästa fas med full kraft och övertygelse om att vi skapar en starkare och mer hållbar framtid.

 

Ebbe Damm, VD Syncro Group

 

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Ebbe Damm, VD Syncro Group

Telefon:  0705 46 46 00

E-post:  ebbe.damm@syncro.group

 

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Syncro Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 6 november 2024.

 

Om Syncro Group

Syncro Group AB (publ) är ett noterat bolag på Spotlight Stock Market under SYNC B med en egenutvecklad unik AI-plattform inom influencer marketing som är en del av att forma den nya digitala ekonomin och möjliggör samarbete mellan människor och varumärken – via tech. Syncro har kontor i Sverige och Danmark, med huvudkontor i Stockholm. För mer information, gå in på www.syncro.group.

 

Qualified Adviser

Syncro Groups Qualified Adviser på Spotlight Stock Market är Mangold Fondkommission AB

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys