Connect with us

Marknadsnyheter

Olydig föreställning utforskar demokratins gränser

Published

on

fr, okt 13, 2017 10:00 CET

Vad är egentligen försvarbart att göra i demokratins tjänst? Nu är det urpremiär för föreställningen
Olydnad
som utforskar vad civil olydnad har för roll i vårt samhälle. En angelägen föreställning som ställer frågor om rättvisa, moral och demokrati på sin spets. För regin står Lisa Färnström som tidigare gjort hyllade
Fäboland
på Riksteatern.

Genom historien har civil olydnad vid flera tillfällen drivit på den demokratiska utvecklingen. Alltifrån Rosa Parks till Mahatma Gandhi. Men vilka olydiga handlingar är berättigade i vår samtid?
Olydnad
tar upp aktuella fall där människor varit olydiga och där historien ännu inte avgjort om deras handlingar är försvarbara eller inte. Vad är det som fått dessa personer att gå över gränsen för sin övertygelse? Och är deras handlingar försvarliga eller inte i demokratins namn?

– Historiskt sett befinner sig olydnaden ofta precis på demokratins gräns. Den olydiga handlingen syftar till att ifrågasätta eller förändra gränsen.
Vår förhoppning med föreställningen är
att publiken känner och tänker kring demokratins gräns och sin egen, säger Lisa Färnström, regissör.

Föreställningen är ett musikaliskt och visuellt kollage som bygger på autentiska berättelser från personer som på något sätt varit olydiga. Bland annat 80-åriga fredsaktivisten Agneta Norberg som vid flera tillfällen genomfört civil olydnadsaktioner. Men även berättelser från ockupationen av Socialstyrelsen, protester mot gruvexploatering och barnmorskan Ellinor Grimmark som vägrade utföra abort. Föreställningen tar även upp berättelser från personer som i situationer där moralen utmanats valt att vara lydiga.

Bakom
Olydnad
står bland annat regissören Lisa Färnström, scenografen Emma Örn och dramatikern Eva-Maria Dahlin. All musik i föreställning har på något sätt varit förbjuden att spelas. Föreställningen är en del av Riksteaterns fleråriga konstnärliga satsning
Demokratins gränser
. Genom att skapa angelägen scenkonst vill Riksteatern bidra till det offentliga samtalet om demokratins möjligheter och utmaningar.


Urpremiär den 25 oktober i Storuman

Medverkande

Per Burell, Nils Närman Svensson, Madeléne Evertsson

Regi
Lisa Färnström

Scenografi och kostym
Emma Örn/ Bonthrop

Text
Eva-Maria Dahlin

Musikaliskt ansvarig
Shida Shahabi

Ytterligare ljuddesign
Hampus Norén

Ljus/Video
Johan Rödström

Mask
Linda Sandberg

För mer information:

https://www.riksteatern.se/olydnad

Pressbilder finns på:


https://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/olydnad

För mer information:

Joakim Johansson

Press- och PR-ansvarig

joakim.johansson@riksteatern.se

Tel: 070-528 99 15

Om Riksteatern

Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Tyst Teater producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Södra Teatern AB är ett dotterbolag till Riksteatern och Cullbergbaletten är också en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys