Connect with us

Marknadsnyheter

Optimal fjäder-i-fjäderlösning med dragfjädrar för garageportar

Published

on

Fjädrar är en viktig del av den upplevda kvaliteten i en överskjutande garageport för om dörrfjädrarna inte är välbalanserade rör sig inte dörren smidigt. Fjäderteknik är en komplex del av garageporten och en kombination av faktorer avgör kvalitet, livslängd och funktion hos fjädern.

Ett givande partnerskap

Alcomex, ett av Lesjöforskoncernens nederländska dotterbolag, är en högspecialiserad ledande leverantör till dörrfjädermarknaden i Europa. En av Alcomex kunder är ConDoor, en stor tillverkare av isolerade portar för såväl industrilokaler som bostadshus med en produktion av mer än 50 000 portar per år. Sedan 2017 är Alcomex ensam leverantör av dörrfjädrar till företaget efter en omfattande process av analys, jämförelser och testning av Alcomex lösningar.

Kees-Jan Honig, vd för ConDoor, kommenterar testprocessen som Alcomex-fjädrarna gick igenom:

”Efter att ha kört ett genomgripande testprogram i vårt eget labb började vi tillverka små serier portar med Alcomex-fjädrar. 2017 gav vi grönt ljus på alla plan och beslöt oss för att ta nästa steg med Alcomex som vår enda partner för fjädrar. Vilket betyder att vi förlitar oss till 100 procent på deras kapacitet och prestanda. Även våra kunder, dörrhandlarna som installerar dörren hos husägaren eller industrianläggningen, var också nöjda med den nya kvaliteten, livslängden och balansen.”

Innovativ fjäderlösning revolutionerade verksamheten

En viktig beslutskomponent för ConDoor var Alcomex innovativa arbetssätt. Alcomex introducerade dragfjäderlösningen ”Quattro” vilket innebar många fördelar för ConDoor. Tidigare uppfattades dragfjädrar som en sämre lösning av garageportbranschen. Kees-Jan Honig förklarar:

”Vridfjädrar kunde beräknas exakt till rätt dörrvikt och lyftsystem, men med dragfjädrar hävdade man alltid att kompromisser var nödvändiga. Quattro-systemet visade sig vara perfekt för våra garagedörrar för privatmarknaden. Tack vare fjäder-i-fjäder-lösningen kunde systemet uppfylla de tuffa europeiska säkerhetsnormerna. Konstruktionen av fjädersatserna visade sig också vara mycket kompakt så endast ett litet inbyggt utrymme krävdes, vilket gjorde det möjligt för oss att erbjuda förspända hårdvarusatser till våra kunder, vilket sparade både tid och pengar. Nästa steg var att anpassa lösningen till högre portvikter, det vill säga större garageportar. Nu vill Ingen gå tillbaka till den mer komplexa och dyrare gamla lösningen.”

Mångårig långsiktig relation

ConDoors strategi är att hellre utveckla en befintlig relation med en leverantör till en nivå som båda parter drar nytta av, snarare än att byta leverantör ofta. Ett talande exempel på flexibilitet är den direktleverans som Alcomex organiserade från sin fabrik i Indien till ConDoors fabriker i Nederländerna.

”Båda parter måste tjäna pengar och hos båda aktörer finns människor som jobbar för att göra sitt yttersta. Men människor gör misstag ibland och för oss är det viktigt att problem löses utan fördröjning och att vår leverantör kan följa vår tillväxt. I Alcomex har vi en partner med bra logistisk prestanda, högkvalitativa produkter under ständig utveckling samt ett team av människor som verkligen förstår vad vi behöver varje dag”, säger Kees-Jan Honig.

Sofia HåkanssonHead of Brand and Communications+46 54 19 99 21sofia.hakansson@lesjoforsab.com

Lesjöforskoncernen är en global aktör med marknadens bredaste sortiment av fjädrar samt stansade och pressade detaljer. Med en unik expertis inom högteknologiska, kundanpassade lösningar samt stor och flexibel tillverkningskapacitet är Lesjöfors sedan många år fjäderpartner till kunder i vitt skilda branscher. Lesjöfors består av ett femtiotal tillverkande och säljande bolag i ett flertal länder. Tack vare ett långsiktigt och målmedvetet arbete som innovativ problemlösare växer koncernen kontinuerligt med god lönsamhet, både organiskt och genom förvärv. Lesjöfors ägs Beijer Alma, noterat på Stockholmsbörsen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys