Marknadsnyheter
Orbital på CES 2023 i Las Vegas inför USA-lansering
Orbital, företaget bakom smarta vattenlösningar som Orbital Shower och Orbital Tap, kommer att delta på CES-mässan i Las Vegas, i januari 2023. Deltagandet vid CES-mässan är ett naturligt steg i förberedelserna inför lanseringen av Orbitals produkter på den amerikanska marknaden inom det närmaste året.

Orbital, företaget bakom smarta vattenlösningar som Orbital Shower och Orbital Tap, kommer att delta på CES-mässan i Las Vegas, i januari 2023.
Att finnas på plats under världens mest inflytelserika teknikmässa är ett logiskt steg för Orbital, vars grundare Mehrdad Mahdjoubi är fast övertygad om att teknik är nyckeln till att tackla några av mänsklighetens svåraste utmaningar.
Baserat på insikten att verkliga paradigmskiften måste göras av alla, varje dag, erbjuder Orbital produkter som inte bara sparar vatten och energi, utan också ökar användarupplevelsen.
Som ett naturligt led i att Amazon Alexa Funds nyligen investerade i Orbital kommer företaget att ställa ut tillsammans med Amazon tillsammans med deras andra partners, som liksom Orbital erbjuder lösningar för smarta och hållbara hem.
– The Alexa Fund is excited about emerging concepts that advance the state of the art of what it means to have a truly sustainable home. The Orbital team has a compelling, no compromise approach that incorporates the latest in sensing and filtration technology, while also embracing voice computing and other smart home features that elevate sustainability, säger Paul Bernard, Director of the Alexa Fund.
Besökare på mässan kommer att kunna uppleva Orbital Shower live, upptäcka den unika vattenbesparande lösningen såväl som dess smart home funktioner inklusive Alexa-kommandon och det inbyggda Orbital Audio-systemet. Varje Orbital kan anslutas till ett smart hemsystem som möjliggör skräddarsydda duschsessioner med förinställningar för temperatur, flöde, timing och en uppslukande HiFi-musikupplevelse samtidigt som du tar långa, spaliknande duschar utan att slösa vatten och energi.
Orbital Shower är redan ett självklart val för många privatkunder i Norden men också premium B2B-aktörer som ekolyxhotellen Guldsmeden i Köpenhamn, exklusiva svenska boutiquehotellen Treehotel, Berns, Miss Clara, The DUXIANA samt ikoniska Sturebadet i Stockholm.
Orbital ser just nu ett kraftigt ökat intresse för smarta vatten- och energilösningar och höjer nu både produktions- och leveranstakten för att möta den ökade efterfrågan. Företaget expanderar snabbt på hemmamarknaden i Skandinavien och söker sig nu också till andra marknader där det råder stor efterfrågan på smarta vatten- och energilösningar.
Deltagandet vid CES-mässan är därför också ett naturligt steg i förberedelserna inför lanseringen av Orbitals produkter på den amerikanska marknaden inom det närmaste året.
– Det ska bli mycket spännande att träffa våra amerikanska kunder på CES 2023. Vi vet att situationen när det gäller vattenbrist i många områden i USA är kritisk. Det kräver banbrytande lösningar, och vi ser fram emot att arbeta på lösningen tillsammans med dedikerade partners och kunder, säger Mehrdad Mahdjoubi, VD och grundare av Orbital.
Kontaktperson
Peter Bixe
Vice President Sales & Marketing
peter.b@orbital-systems.com
0763-270889
Orbital Systems grundades 2012 av Mehrdad Mahdjoubi, efter ett akademiskt samarbetsprojekt mellan NASA och svenska industridesigners. Företaget lanserade sin första kommersiella produkt Orbital Shower 2019. Orbital har belönats med ett flertal priser och mottagit finansiering från tongivande investorer med anknytning till Spotify, Northvolt och Amazon. Företaget har en global portfölj på mer än 100 patent, expanderar snabbt på den skandinaviska marknaden och kommer snart att lansera på den amerikanska marknaden.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
