Marknadsnyheter
OssDsign har utsett Stephen Anderson till Vice President of Marketing
OssDsign AB (publ.) meddelar i dag att bolaget utsett Stephen Anderson till Vice President (VP) of Marketing. Han kommer även att ingå i ledningsgruppen. Rekryteringen är ett strategiskt steg för att öka bolagets närvaro i USA.
Stephen Anderson har över 25 års global erfarenhet av marknadsföring, försäljning och teknik i medtech-branschen. Han har haft olika ledande befattningar, bland annat som Senior Vice President of Sales and Marketing på Sharp Fluidics, Vice President of Sales and Marketing på NeoSurgical, Senior Director of Marketing på Invuity och Global Director of Marketing på Zimmer Spine. Utöver dessa befattningar har han också haft flera rådgivande roller. Stephen Anderson kommer att vara baserad i USA och har en Bachelor of Science i Mechanical Engineering från University of Massachusetts och en Master of Science i Management Sciences från Northeastern University.
”Rekryteringen av Stephen ligger i linje med vår strategi att stärka närvaron på den amerikanska marknaden och vi är mycket glada över att ha fått honom ombord. Med sin omfattande erfarenhet av försäljning och marknadsföring i medtech-branschen kommer han att vara en ovärderlig tillgång i våra satsningar framåt”, säger Morten Henneveld, VD för OssDsign.
För vidare information, kontakta:
Morten Henneveld, vd, OssDsign AB
Tel: +46 73 382 43 90, email: morten.henneveld@ossdsign.com
Om OssDsign
OssDsign utvecklar och säljer nästa generations ortobiologiska produkter. Baserat på ledande materialvetenskap erbjuder bolaget produkter som stärker kroppens egen förmåga att läka vilket ger patienter möjlighet att åter leva det liv de förtjänar.
OssDsigns aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market i Stockholm, Sverige. Bolagets Certified Adviser är Carnegie Investment Bank AB (publ).
För mer information, vänligen kontakta:
Morten Henneveld, VD, OssDsign AB
Tel: +46 73 382 43 90, email: morten.henneveld@ossdsign.com
Certified Adviser
Bolagets Certified Adviser är Carnegie Investment Bank AB (publ)
Om OssDsign
OssDsign är en utvecklare och global leverantör av nästa generations benersättningsprodukter. Baserat på banbrytande materialvetenskap utvecklar och marknadsför företaget produkter som stöder kroppens egen läkningsförmåga och därmed förbättrar det kliniska resultatet inom ett brett spektrum av ortopediska områden med stora medicinska behov. Med en produktportfölj som består av patientspecifika implantat för kranieoperationer och en standardiserad syntetisk bengraft för ryggradskirurgi ger OssDsign patienterna det liv de förtjänar tillbaka. Företaget har en stark kommersiell närvaro i USA, Europa och utvalda asiatiska länder. OssDsigns aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market i Stockholm.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke