Marknadsnyheter
OurLiving AB: bostadsutvecklaren OBOS har tecknat avtal med Boappa AB


Ett samarbetsavtal är tecknat mellan OBOS Bostadsutveckling AB och Boappa AB, dotterbolag till OurLiving AB. Avtalet innebär att nya bostadsprojekt inom hela den svenska OBOS-koncernen kan få med den digitala boendeplattformen Boappa redan från start för att ge nya bostadsrättsföreningar ett snabbt sätt att kommunicera och arbeta inom styrelse och kommunicera inom hela föreningen.
Marknaden för nybyggnad har börjat få ny fart och OBOS har nu många projekt som kommer få med Boappa redan från början. De föreningarna kommer få en grunduppsättning för att enklare komma igång med styrelsearbete, sätta upp bokningsfunktioner, att få ut information, inbjudningar och att bygga gemenskap och kommunicera inom föreningen redan före inflyttning.
Med Boappa så erbjuder vi våra Brf:er ett användarvänligt och tillgängligt hjälpverktyg som både är mobil- och webbanpassat, säger Sanna Holmesten, säljkoordinator på OBOS Bostadsutveckling AB. Vi säkerställer därmed att de känner sig välinformerade och delaktiga i processen från start till mål på ett enkelt och smidigt sätt.
På OurLiving och Boappa ser man nu en ökande aktivitet bland bostadsutvecklarna.
Jätteroligt att OBOS ser ett värde att vara tidigt igång med de digitala verktygen för bostadsrättsföreningar, säger Jörgen Brandt, VD för Boappa AB. Att föreningen har det med redan från start bidrar till att de får en snabbare resa in i sitt boende och får redan från början allt arbete inom föreningen samlat på ett ställe.
För ytterligare information:
Stina Åkesson
VD, OurLiving AB
Telefon: 0706 38 33 88
E-post: stina.akesson@ourliving.se
Om OurLiving
OurLiving är ett teknikbolag inom digitalisering av fastigheter och boende. Grunden i bolagets erbjudande är digitala plattformar för bostadsutvecklare, bostadsrättsföreningar och samfälligheter. Dotterbolaget Boappa har en stark position som fristående plattform för bostadsrättsföreningar med fokus på styrelsearbete och kommunikation inom föreningarna.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke