Marknadsnyheter
Outokumpu investerar i en biokolanläggning i Tyskland för att ytterligare minska sina direkta utsläpp

Outokumpu Corporation
Pressmeddelande
Den 4 december 2024 kl. 09.00 EET
Outokumpu investerar i en biokolanläggning i Tyskland för att ytterligare minska sina direkta utsläpp
Outokumpu, den globala ledaren inom hållbart rostfritt stål, letar ständigt efter alternativ att ytterligare minska klimatpåverkan genom hela värdekedjan. Insatser för att ersätta fossila råvaror med ekonomiskt lönsamma alternativ är en viktig del av denna resa. Företaget har beslutat att investera 40 miljoner euro för att bygga upp en högkvalitativ anläggning för produktion av biokol i Tyskland. Cirka 10 miljoner euro av investeringarna ingår i investeringsplanerna relaterat till Outokumpus andra strategifas och bolaget står fast vid sitt åtagande att upprätthålla den maximala investeringsnivån på 600 miljoner euro mellan 2023-2025.
Anläggningen kommer att byggas i staden Sassnitz i delstaten Mecklenburg-Vorpommern i nordöstra Tyskland och utnyttja befintlig infrastruktur och byggnader i Mukrans hamn. Den planerade årliga produktionskapaciteten är 15 000 ton biokol(1) med träavfall som råvara. Anläggningen ska tas i drift under första halvåret 2026. Den nya anläggningen kommer att leverera råmaterial för biokoks till Outokumpus pelleteringsanläggning i Torneå, Finland, som följer tidsplanen och förväntas vara klar i mitten av 2025. Biokoks används som reduktionsmedel i Outokumpus ferrokromproduktion.
Den befintliga hamnen i Mukran i delstaten Mecklenburg-Vorpommern i Tyskland utgör en idealisk lokalisering för Outokumpus investeringsprojekt med sina utmärkta logistiska förbindelser både till Finland och Centraleuropa. Foto: Fährhafen Sassnitz GmbH.
Cirka 50 procent av Outokumpus direkta utsläpp skulle kunna minskas genom att ersätta fossil koks med biokoks. Investeringar för att minska dessa utsläpp är viktiga för att förbereda Outokumpu för att minska framtida kostnader eftersom de kostnadsfria utsläppsrätterna i det europeiska systemet för handel med utsläppsrätter kan komma att fasas ut i framtiden.
”Vi är stolta över att vårt rostfria stål har det lägsta koldioxidavtrycket i branschen(2, och vi gör stadiga framsteg mot vårt mål att minska vår utsläppsintensitet i våra direkta, indirekta och utsläpp från leveranskedjan med 42 % till 2030 jämfört med basåret 2016. För närvarande representerar biokoks den bästa tillgängliga tekniken för att minska våra direkta utsläpp och vi undersöker även andra innovationer samt användningen av teknik för koldioxidinfångning för att uppnå ytterligare minskningar”, säger Stefan Erdmann, Chief Technology Officer på Outokumpu.
Outokumpu har upprättat en färdplan för att bygga upp framtidens försörjning av biokoks och den består av en mix av egen produktion, externa inköp och partnerskap. Med våra pilotanläggningar i Mukrans hamn i Tyskland och i Torneå i Finland kan Outokumpu vidareutveckla produktionsprocessen, gasanvändningen och slutprodukten i sidoströmmar. Förutom biokol kommer sidoströmsgaser att användas vid anläggningen i Mukran Port för att generera värme och elektricitet, vilket är ekonomiskt attraktivt och ger biomassan ett högre värde.
”Biomassabaserade råvaror erbjuder spännande möjligheter för Outokumpu att minska direkta utsläpp. Jag är stolt över vårt teams innovationsförmåga när det gäller att utveckla ett industriellt koncept som säkerställer teknisk genomförbarhet och ekonomisk bärkraft för den nya investeringen, vilket påskyndar den gröna omställningen. Vi vill ta en aktiv roll i att utveckla biokoksmarknaden vilket kommer att ge oss skalfördelar och nya affärsmöjligheter även framöver, säger Timo Huhtala, General Manager, Outokumpu EvoCarbon, enhet som ansvarar för att bygga upp biokoksförsörjning och utreda nya teknologier och investeringsmöjligheter inom koldioxidavskiljning och nya energiprojekt vid Outokumpu.
1) Råvaror som produceras med biomassa, t.ex. träavfall, inkluderar biokol och biokoks. I det första steget förbränns biomassan i en pyrolysprocess till biokol och i det andra steget kan den pelleteras till biokoks (dvs. förtätat biokol). Biokol kan användas för att ersätta fossilt kol eller energikällor i olika stadier av produktion av rostfritt stål, medan biokoks specifikt används som reduktionsmedel vid ferrokromsmältning. Ferrokrom behövs för att göra stål rostfritt.
2) Outokumpus rostfria stål har upp till 75 % lägre koldioxidavtryck än det globala branschgenomsnittet. Outokumpus CO₂-utsläpp av rostfritt stål (2023): 1,52 kg CO₂e per kg rostfritt stål. Globala genomsnittliga CO₂-utsläpp (2023): 7 kg CO₂e per kg rostfritt stål. (Outokumpus beräkning baserad på uppgifter från CRU, worldstainless och Kobolde & Partners AB).
För mer information:
Outokumpu media desk, tfn +358 40 351 9840
Outokumpu Corporation
Outokumpu påskyndar den gröna omställningen som global ledare inom hållbart rostfritt stål. Vår verksamhet bygger på den cirkulära ekonomin: våra produkter är tillverkade av 95 % återvunnet material, som vi sedan omvandlar till helt återvinningsbart rostfritt stål. Detta stål används i olika applikationer över hela samhället, inklusive infrastruktur, mobilitet och hushållsprodukter. Vi har åtagit oss att uppnå 1,5°C-målet för att begränsa klimatförändringarna, och med upp till 75 % lägre koldioxidavtryck än branschgenomsnittet hjälper vi våra kunder att minska sina utsläpp. Tillsammans arbetar vi mot en värld som varar för evigt. Outokumpu Corporation har cirka 8 500 anställda i närmare 30 länder, med huvudkontor i Helsingfors, Finland och aktier noterade på Nasdaq Helsinki. Läs mer: www.outokumpu.com
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke