Connect with us

Marknadsnyheter

OXE Marine AB publicerar årsredovisning för 2020

Published

on

OXE Marine AB har idag publicerat årsredovisning för verksamhetsåret 2020 på företagets hemsida www.oxemarine.com.

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

Information om verksamheten

OXE Marine AB (publ) (NASDAQ STO: OXE) (OTCQX: CMMCF) bildades år 2012 och har efter flera års utveckling tagit fram en dieselutombordare för den marina marknaden. Huvudkontoret ligger i Helsingborg men produktutveckling, montering samt testning av produkten sker i Ängelholm. OXE Marine AB är noterat på Nasdaq First North, ISIN SE0009888613. Den globala marknaden för utombordare har länge dominerats av bensinmotorer, men med en dieselmotor får man en starkare och framför allt en mer bränslesnål motor. Flera försök har gjorts för att ta fram utombordsmotorer för dieselbränsle, men svårigheten ligger i att ta fram en tillräckligt stark konstruktion för kraftöverföring mellan motor och propeller. OXE Marines utombordsmotor, OXE Diesel, är den första dieselutombordare som förväntas kunna ersätta de väletablerade bensinutombordarna i de högre effektnivåerna, inom kommersiella och statliga verksamheter. Motorn är en modulär plattform som har konfigurerats för en horisontellt monterad motor, till skillnad mot traditionella utombordare som har vertikala motorinstallationer. OXE Marines unika lösning har lett till stor internationell efterfrågan på bolagets motorer. Bland annat introducerade North Atlantic Treaty Organisation (”NATO”) år 2015 ett direktiv, Single Fuel, som stipulerar att all NATO-utrustning måste köras på diesel om detta är ett tillgängligt alternativ på marknaden.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

OXE Marine AB (”Bolaget”) meddelade följande viktiga händelser under året:

  • Bolaget har under året bytt namn från Cimco Marine AB (publ) till OXE Marine AB (publ)
  • Bolaget erhöll 4 MEUR i finansiering, avseende Tranche B av kreditfacilitetsavtalet med EIB.
  • PanLink i Tczew, Polen utsågs till produktionspartner för OXE300 och Outdoor Network Manufacturing i Albany, USA utsågs till produktionspartner för 125hk-200hk-serien.
  • Efter det framgångsrika samarbetet med BMW-gruppen för att marinkonvertera deras 3-liters, 6-cylindriga bi-turbomotor för användning i OXE300, kom OXE Marine AB och BMW överens om en co-branding av OXE300.
  • Bolaget fick sin första kommersiella order från amerikanska kustbevakningen efter testning och validering.
  • Bolaget ingick ett samarbetsavtal med Evoy AS – ett norskt företag som jobbar med att utveckla elektriska marina framdrivningssystem, för att bedöma den tekniska och marknadsmässiga genomförbarheten hos en högeffektiv elektrisk utombordare.
  • Bolaget meddelade att Europeiska patentverket avser att ge OXE Marine AB (publ) ett europeiskt patent för en elektrisk utombordare med duoprop.
  • Bolaget genomförde en riktad nyemission på 65,9 MSEK till strategiska och kvalificerade investerare för att finansiera en påskyndad tillväxtstrategi. Den riktade emissionen ökade antalet aktier i OXE Marine med 32 950 000, från 164 839 521 till 197 789 521, och aktiekapitalet ökade med 987 993,18 SEK, från 4 942 650,17 SEK till 5 930 643,35 SEK. Teckningskursen uppgick till 2,0 SEK per aktie och fastställdes genom ett traditionellt Bookbuilding-förfarande med ett stort antal kvalificerade investerare. Det är styrelsens bedömning att teckningskursen är marknadsmässig.
  • Bolaget fick det officiella godkännandet och utfärdandet av United States Environmental Protection Agency (“EPA”) Tier 3-certifikat för OXE300.
  • Bolagets distributör Diesel Outboards LLC bekräftade order på mer än 50 OXE300 från USA:s regering för distribution i Centralamerika.
  • COVID-19 Bolaget påverkades av COVID-19 på flera sätt, bland annat genom att produktionen för OXE 300 försenades på grund av störningar i leveranskedjan. Bolaget vidtog även lämpliga åtgärder för att spara resurser och säkerställa kontinuitet i verksamheten och korttidspermitterade vissa anställda, för vilket Bolaget fick ersättning från Tillväxtverket om 0,5 MSEK för perioden april till juni 2020. Ledningsgruppen tog en frivillig lönesänkning på 20% under denna period.

Framtida Utsikter

OXE Marines framtida tillväxt är beroende av att bolaget utvecklar och producerar hållbara produkter. Arbete med kvalitetssäkring av produkten och leverantörsleden fortsätter under 2021. Bolaget fortsätter att utveckla en organisation som arbetar på ett strukturerat och effektivt sätt med kvalitet. Baserat på den senaste utvecklingen i orderboken är ledningens bedömning att efterfrågan kommer fortsatt att vara stark från marknaden.

Denna information är sådan som OXE Marine AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2021-03-26 11:00 CET.

Certified Adviser
FNCA Sweden AB är Certified Adviser för OXE Marine AB (publ). Kontaktuppgifter till FNCA Sweden AB: tel. +46 8 528 00 399, e-mail info@fnca.se.

För mer information, vänligen kontakta
Myron Mahendra, VD, myron.mahendra@oxemarine.com, +46 76 347 59 82
Anders Berg, ordförande, anders.berg@oxemarine.com, +46 70 358 91 55

OXE Marine AB (publ) (NASDAQ STO: OXE), (OTCQX: CMMCF), har, efter flera års utveckling, konstruerat OXE Diesel, världens första dieselutombordsmotor inom högkraftsegmentet. OXE Diesel har ett unikt remdrivet framdrivningssystem som gör det möjligt att montera en hydraulisk växellåda med flera friktioner. Detta innebär att motorn klarar betydligt högre belastningar än en traditionell utombordsmotor. OXEs OXE-diesel har en horisontellt monterad motor i motsats till en traditionell utombordsmotor med en vertikalt monterad motor.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.