Marknadsnyheter
Pater Noster nominerat i Culinary Hotel Awards – en av Sveriges mest unika hotellupplevelser
Det prisbelönta hotellet Pater Noster – A Home at the Horizon har blivit nominerat i kategorin “The Special Ones 2025” i utmärkelsen Culinary Hotel Awards. Kategorin hyllar unika och innovativa hotellupplevelser där maten får stå i fokus och bidrar till att positionera Sverige internationellt.

Bakom utmärkelsen står magasinet Restaurangvärlden, som vill uppmärksamma hotell där mat och dryck är en avgörande del av helhetsupplevelsen. Culinary Hotel Awards omfattar flera kategorier och syftar till att lyfta fram hotell med exceptionell gastronomi och gästupplevelser i världsklass. Bland de övriga nominerade i samma kategori finns Icehotel i Jukkasjärvi, Salt & Sill på Klädesholmen och Treehotel i Harads. Vinnarna tillkännages vid en exklusiv prisceremoni på Berns i Stockholm den 10 mars 2025.
– Pater Noster är en plats med unika förutsättningar. Ute på ön är det som att tiden står stilla med naturens närvaro och möjligheten att kunna vara helt i nuet. Vi vårdar platsen samtidigt som våra gäster får njuta av de bästa lokala råvarorna – tången, skaldjuren och de utvalda dryckerna. Vårt mål har alltid varit att erbjuda våra gäster en oförglömlig vistelse där natur, historia och design möts på en enastående plats, säger Mirja Lilja Hagsjö, vd och en av grundarna till Pater Noster.
Pater Noster slog upp dörrarna år 2020, då fyrvaktarön på Hamneskär med sin rika historia utanför Marstrand varsamt renoverades och omvandlades till den destination den är i dag. Sedan öppningen har Pater Noster vunnit flera prestigefyllda utmärkelser, såsom Prix Versailles, Gold Key Awards, National Geographic’s Best New Hotels, Grand Travel Awards, Ahead Award, World’s Best Hotel Concept 2021, Stora Turismpriset-Grand Tourism Prize 2022 och Hotel Destination of the Year Sweden 2024.
För mer information, vänligen kontakta:
Mirja Lilja Hagsjö, vd Pater Noster, mirja@paternoster.se, +46 304 303 10
Om Pater Noster
Pater Noster är ett boutiquehotell beläget på en liten fyrvaktarö utanför Marstrand i Tjörns kommun, med ambition om att värna om haven. Fyren har en historia av att vägleda resenärer till havs sedan 1868. Med nio unikt inredda rum som varsamt renoverats, och matupplevelser från havet, erbjuder Pater Noster en upplevelse utöver det vanliga. Hotellet har fått stor internationell uppmärksamhet och har tilldelats flera priser sedan öppningen 2020, däribland titeln Världens bästa hotellkoncept.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
