Marknadsnyheter
Peab projekterar för ny toppmodern arbetsplats i Västerås


Peab har tecknat avtal för den inledande fasen av Hitachi Energys nya toppmoderna arbetsplats på Finnslätten. Avtalet omfattar projektering av ett forsknings- och utvecklingscenter, kontor samt en ny fabrik.
Genom att investera i en ny attraktiv arbetsplats stärker Hitachi Energy sin redan betydande närvaro i Västerås. De nya byggnaderna som ska omfatta omkring 40 000 m², kommer på sikt att bli en arbetsplats för företagets samtliga medarbetare på orten.
Genom att samla alla verksamheter under ett och samma tak, inklusive forskning och utveckling, kontor och en toppmodern fabrik för nätautomationsprodukter, vill Hitachi Energy öka förutsättningarna för samarbete och innovation.
Projektet kommer att ha ett starkt fokus på hållbarhet och strävar mot att certifieras enligt LEED Gold-standard.
– Vi är stolta över att få bidra till denna anläggning. På Peab har vi den expertis och kapacitet som krävs för att hantera ett projekt av denna omfattning och ser fram emot att starta den första fasen, säger Nils Staffansson, regionchef på Peab.
– Vi är glada över att ha ingått ett avtal med Peab för Hitachi Energys nya arbetsplats på Finnslätten. Vi ser fram emot att skapa en modern och hållbar arbetsmiljö som främjar tillväxt och rekrytering av fler medarbetare i Västerås. Detta är i linje med vår strategi för att möjliggöra energiomställningen, säger Tobias Hansson, vd på Hitachi Energy i Sverige.
Uppdraget är en totalentreprenad i samverkansformen och affärsmodellen partnering. Projektet genomförs i två faser där första fasen omfattar projektering och fastställande av budget. Andra fasen innefattar bygghandlingsprojektering, produktion och driftsättning.
Illustration: Arkitekt Krook & Tjäder
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Peabs pressjour, tel: 010-456 86 00 alt. pressjour@peab.se
Peab är Nordens samhällsbyggare med 14 000 medarbetare och en omsättning på 58 miljarder kronor. Med lokal närvaro och fokus på egna resurser utvecklar, anlägger och bygger vi vardagen där livet levs. Huvudkontoret finns i Förslöv på Bjärehalvön i Skåne. Aktien är noterad vid Nasdaq Stockholm.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke